IBM IMM Konfigurasyonu

Bu yazımda IMM modülü hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

IMM

IMM, IBM sunuculara özgü bir modüldür. Bu modül ile servera uzaktan müdahale edebiliriz. Restart, Shutdown, Power on, Firmware update gibi işlemleri yapabiliriz. Lisans (Card) alırsak uzaktan erişim ile sunucuya bağlanıp remote desktop özelliği ile sistem kurulumu gibi işlemleri yapabiliriz. X3650 gibi eski model sunucularda Remote Supervisor Adapter 2 kartından almak gerekiyor aksi halde management port disable olarak geliyor. X3650m3 sunucusunda ise aktif olarak gelip remote özelliği için virtual media key aparatından alıp boarda takmak gerekiyor. 3850×5 gibi daha yeni sunucularda ise hiçbir işlem yapmadan aşağıdaki ayarları yaparak kullanabilirsiniz.

Dell için IDRAC, Fujitsu için iRMC olarak isimlendirilmiştir.

dellidrac

fujitsu irms

Bu işlemler için sunucumuzu başlatıyoruz, modüle statik ip vermek için F1 ile biosa giriyoruz.

x3650bios

Ana menü’den Advanced Options > RSA II Settings tıklıyoruz. Buradan DHCP Control’ü Use Static IP yapıp belirlediğiniz ip adresini mask ve gateway’i yazarak “Save Values and Reboot RSA II” ‘ye basıyoruz. Ana bios ekranına dönüp save settings ardından exit setup ile çıkıyoruz.

IP adresi ile login oluyoruz. “kullanıcı adı: USERID şifre: PASSW0RD” login oluyoruz.

x3650login 

Login olduktan sonra boşta kalınca oturum kapatma süresini belirleyebilirsiniz.

x3650loginwait

Vital Product Data kısmında donanım parçalarının FRU numaraları ve Firmware versiyonlarını görebiliyoruz.

Task menüsü alanında Power / Restart kısmından serverin toplam kaç saat açık olduğunu, kaç kere yeniden başlatıldığını görebiliyoruz. Uzaktan açma, kapatma, yeniden başlatma gibi işlemleri bu kısımdan gerçekleştirebiliyoruz.

IP adresini verip açıklamalarımızı yaptığımıza göre monitörleme ayarlarını yapmaya geçebiliriz.

Öncelikle Network Protocols altından hangi servis ile uyarı alacağımızı belirlememiz gerekiyor. Ben mail ile alma tarafını anlatacağım (SMTP). Yapınızda SCOM veya benzeri serverlar varsa SNMP secip konfigure edebilirsiniz.

SMTP server host name or IP address: (Mail sunucumuzun ip adresi) yazılır.

İsim yazmak isterseniz bu alanda bulunan DNS ayarlarınıda yapmanız gerekmektedir.

Tanımlamaları yaptıktan sonra sağ alt köşedeki save butonu ile kayıt edilir.

x3650network

Uyarı Ayarları için Alert menüsünden Remote Alert Recipient alanında bulunan 1.~not used~ seçilir. Ayarlar alttaki şekilde yapılır. İsterseniz Alert-1 mail adresi için bir mail grubu oluşturup sadece kritik uyarılarının gelmesini, Alert-2 için başka bir grup oluşturup tüm uyarıların gelmesini sağlayabilirsiniz. Yeni versiyonlarında bunu tek tek de seçebilirsiniz. Örneğin power alertler bir gruba system alertleri başka bir gruba, sıcaklık başka gruba şeklinde.

x3650alerts

İşlemleri bitirdiysek son olarak Restart ASM menüsünden modülü restart ediyoruz.

Tekrar login olup mail ayarlarını kontrol etmek için Alerts menüsünden Generate Test Alerts basıp posta kutumuzu kontrol ediyoruz. Herhangi bir sorun varsa Mail sunucusu üzerinden receive connector ayarları kontrol edilip sunucu iplerinin olduğu subnete izin verilebilir.

x3650alerttest

Görüşmek üzere.

Please follow and like us: