İnternet üzerinden bedava eğitim veren Çizgi TAGEM’e dava açıldı

‘Çizgi-Tagem de nedir?’ diyenler için bir giriş yapalım. Çizgi Elektronik, PC Labs okuyucularına hiç de yabancı gelmeyecek bir firma. Asus’un distribütörü olarak özellikle teknik servisi ve müşteri hizmetleriyle, Asus’un Türkiye’de en tepeye taşınmasında büyük pay sahibi. İlk RMA hizmetini vererek, anakartların bileşenlerini değiştirebilen ve bunun için gerekli ekipmanı alan, personeli eğiten ve yedek parça tutan Çizgi Elektronik, kalitesiz güç kaynaklarına karşı açtığı savaşta, tüm donanım sitelerinin, güç kaynaklarını kapıp gittiği test sistemini de ilk kez getirip kuran firma.

Ancak Çizgi Elektronik’in, kurucusu Niyazi Saral, işi Asus’ta bırakmadı ve özellikle RMA ile başlayan süreci tüm ülkeye yaymak için, ellerindeki belge ve dökümanları ücretsiz olarak yaymaya başladı. Bu paylaşım kar topu olarak başladı, giderek büyüdü ve çığ halini aldı. Bilgi paylaşımı olarak başlayan çabalar, sonunda Çizgi Teknoloji Araştırma Geliştirme ve Eğitim Merkezi adı altında bir eğitim portalına dönüştü. Bu portal üzerinden, normalde eğitim alması maddi imkansızlıklar, berbat eğitim sistemi ya da basitçe mesafe nedeniyle mümkün olmayan herkes, uzaktan eğitim almaya başladı. Üstelik tek kuruş ödemeden. Zaten Tagem’in içeriği de çoğunlukla gönüllü eğitimciler tarafından oluşturuluyor.

cizgi İnternet üzerinden bedava eğitim veren Çizgi TAGEMe dava açıldı

Çizgi-Tagem’in gördüğü ilgi, kurucularını her seferinde daha da fazlasını yapmaya itti ve ilk başta elektronik eğitimi ile başlayan basit bir fikir, CompTIA A+ sertifikası verme noktasına geldi. Gençler gerçek anlamda oturdukları yerden sertifika alır hale geldi. Uzaktan eğitimden sonra sadece sınav için belirlenen merkezlere gitmek yeterliydi. Şuradan  bir ders örneğine bakabilirsiniz. Tagem eğitimleri, sadece öğrencilere yönelik değil bilişim öğretmenlerini de kapsayacak şekilde genişletildi.

Bunun yanında Çizgi-Tagem, Adobe ürünleri, MySql, Autodesk, iOS, Office,  sayısal devreler, mikro işlemci programlama gibi sadece bir kaçını saydığım alanlarda dersler verilen Sanal Akademi’yi de sürekli geliştiriyor.

Son sayıları paylaşırsak, bedava eğitimden faydalanan öğrenci sayısı 192.000’i aşmış durumda. 1356 sertifika da hak edenlere ulaşmış.

Bedava eğitimin yanında, market bölümünden komik fiyatlara bu eğitim setlerini DVD ortamında almak da mümkün. Örneğin 21 eğitim programını 12 DVD olarak 46 lira ödeyerek alabiliyorsunuz. Online olarak bedava izlemek mümkün ancak Türkiye’nin kota sorunlarını düşünürsek, DVD olarak sahip olmak da mantıklı.

Çizgi-Tagem eğitim setleri eğitim amaçlı olarak kopyalanabilir ve dağıtılabilir.

Bunun yanında mahallenizdeki elektronikçinizde bulamayacağınız, dokunmatik ekran ve eğitim kiti olarak hazırlanmış  mikro denetleyici gibi donanımları satın alıp, öğrendiklerinizi uygulayabiliyorsunuz.

Anlattıklarım sadece özet. Kendiniz Çizgi-Tagem sayfasında birkaç dakika geçirerek ücretsiz sunulan bu hizmeti görebilirsiniz.

Haberimize gelince, Çizgi-Tagem aşağıdaki gerekçe ile dava ediliyor.

T.C İstanbul 20. Sulh Mahkemesi SUÇ: Kanuna aykırı eğitim kurumu açma Duruşma Günü: 30/01/2013 Davacı: K.H

Mahkeme terimlerine çok aşina değiliz ama K.H kamu hukukunun kısaltılmışı. Yani davayı açan bir kişi değil, kamu adına devlet tarafından açılıyor. Duruşma tarihi de seneye. Olay bu noktadan sonra teknik. Ancak sanal bir eğitim portalının ‘eğitim kurumu açma’ olarak değerlendirilmesi, aklımıza internetin işlevini, eski yasalara oturtmaya çalışmaktan kaynaklanan yanlış uygulamaları getiriyor. Bu kapsamda PC Labs ve benzeri siteler bile eğitim kurumu sınıfına sokulabilir.

Elbette kanunsuzluk varsa hesabı sorulmalı. Ancak herkese sorulmalı. Bunca kanunsuzluğun ve adaletsizliğin ortasında, internet üzerinden bedava eğitim veren bir firmanın cımbızlanması, başka bir sebebi mi var sorusunu akla getiriyor. İnternet üzerinde, din eğitiminden yabancı dile kadar birçok alanda hizmet veren portal mevcut ve bunların bir kısmı eğitimlerini DVD olarak da satmaktalar. Ancak bugüne kadar kaçak sürücü kursu, dil kursu ya da Kuran kursu açmaktan hakkında dava açılan bir eğitim portalı duymamıştık.

İşin ilginç yanı Tagem’in Fatih Projesinde de yer alıyor olması. Eğitim Bilişim Ağı’na katılan Tagem, içeriğini Fatih Projesi üzerinden öğrencilere ulaştıracak. Yan bir anlamda devlet onaylı bir eğitim portalı Tagem.

İşin üzücü yanı da, dava tarihinin 2013 olması. Kuvvetle muhtemel bu dava Tagem’in ne olduğu anlaşılınca düşecek ancak o zamana kadar gönüllülerle çalışan bu sistemi oluşturan insanların moral ve motivasyonu dibe vuracak, hatta ‘yasadışı bir işe bulaşmış olabilir miyiz?’ diye tedirginlik duymalarına ve yeni içerik üretmekte isteksiz davranmalarına sebep olacak.

Bize düşen, bilişime gönül vermiş insanlar olarak bu olayı olabilediğince yaymak ve kamu adına dava açanlara, kamunun bu konudaki fikrini iletmek. Umarız Tagem projesinde yer alanlar içerik üretme heveslerini bu tatsız haberle kaybetmez ve eğitimler devam eder ve iyilik bu kez cezasız kalır.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen + seven =