iPhone sahipleri gizli ajan mı?

Apple ve FBI skandalı: iPhone ve iPad sahipleri aslında farkedilmeden kullanılıyorlar mı?

Geçtiğimiz gün Anonymous tarafından bir FBI ajanının bilgisayarından alınan dosyalarda, 12 milyondan fazla iOS (iPhone ve iPad kullanıcısına ait) cihaza özel no, APN kayıtları, kişisel bilgiler (cihaz isimleri, IMEI, telefon no vb) bilgiler olduğu ortaya çıktı. Anonymous’a bağlı AntiSec grubu özel bilgileri gizleyerek her cihaza özgü eşsiz olan UDID özel numaralarından 1 milyon tanesini yayınladı. (Haber için buraya tıklayabilirsiniz)
Bu bilgiler eğer Apple’dan çalınmış olsaydı belki olay bu kadar büyümeyecekti ve bir hack olayından öteye gitmeyecekti ama FBI’dan çıkan bilgilerin doğruluğunu FBI basit bir açıklamayla “Bizim çalınmayla ilgimiz yok” diyerek geçiştirdi.

Bu akıllara yine bugün gelen bir haberi getirdi: A.B.D. Patent No. 8,254,902, ile geçen sene Ağustos ayında başvurusu yapılmış Apple’ın patenti özetle şu işe yarıyor “Kablosuz bir cihazda çevresel kural ve kanunları uygulatmak için kullanılan metod veya araçlar” ve devamında “bir veya birden fazla telefon fonksiyonunu veya işlem özelliklerini belirli bir olay karşısında değiştirebilmek“, patent burada durmayıp devam ediyor. Yapılacak şeyler içinde “Elektronik cihazların birbiriyle iletişimini kesmek veya hassas bir bölgede cihazları uyku haline sokabilmek”
Ayrıca bu kuralları bütünü Wi-Fi, GPS, Mobil baz istasyonları ile aktive edilebilir deniliyor.
Apple’ın bu konudaki görüşü ise oldukça incelikliymiş gibi görünüyor: “Bazı alanda bazen cep telefonu gibi araçlar rahatsızlık yaratabiliyor. Örneğin bir telefonun önemli bir kongre, tiyatro, sinema, hastane, cenaze gibi yerlerde yüksek sesle çalması.
Ama patent kullanım alanları tanımlamaları ilerleyen satırlarda o masum havasından çıkmaya başlıyor “Bazı gizli polis veya hükümet operasyonlarının “sessizlik” / karartma” hali gerektirebildiği hallerde, uçaklarda veya havaalanı güvenliğini tehdit edecek terörist bir eylemde “uçuş moduna” uzaktan alınabilir
Gerçi benzeri bir önlem İstanbul’da yeni yapılan metrolarda kullanılıyor, metro içindeki bir cihaza dışarıdan arama yapılamıyor ama cihaz dışarıyı arayabiliyor ama bu patent diğer bir çok Apple patenti gibi o kadar geniş anlamda kullanılabilir ki, Apple’ın iPhone veya iPad’in tüm veya bazı özelliklerini kapatmak bir kenara, nasıl çalıştığını değiştirme hakkı tanımlıyor. Örneğin kameranızın fotoğraf çekmesini engelleyebilir veya kameranızı siz farkında olmadan açabilir; mikrofonunuzdan ortamı dinleyebilir, telefonunuzu tamamen devre dışı bırakabilir. Üstelik bunu size hissetirmeden dahi yapabilir. Yani eğer bulunduğunuz bölgede bir olay gerçekleşiyorsa, sizin izniniz olmadan bir ajana dönüşebilirsiniz.
ABD basınında bu patent örneğin polisin birini dövdüğünü görüntüleyememeniz veya politik olaylar, yürüyüş ve gösterilerden hükümet isterse görüntü alıp, sosyal medyaya veya diğer herhangi bir yere veremeyeceğiniz, gönderemeyeceğiniz şeklinde yorumlanıyor.
Geçtiğimiz aylarda güvenlik araştırmacılarından Charlie Miller‘ın iPhone’ları tek bir mesajla nasıl yönetebildiğini göstermesinin ardından, bu patentin FBI’daki iPhone ve iPad’lerin cihaz numaraları ve sahiplerinin özel bilgilerinin ne aradığı sorusunu biraz olsun yanıtlamıyor mu sizce?
Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − 6 =