Ulusal e-mail’ler geliyor!

Kayıtlı Elektronik Posta sistemi (KEP) faaliyete geçti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye Noterler Birliği (TNB) ve Türkiye Noterler Birliği Vakfı’nın faaliyete soktuğu Kayıtlı Elektronik Posta gönderimi konusunda lisans alan ilk özel kuruluş olan ‘Türkiye Noterler Birliği Kayıtlı Elektronik Posta (TNB KEP) sistemi uygulamaya geçti.

KEP NE İŞE YARAYACAK?

Kişi veya kuruluşa, e-posta yolu ile güvenli ve zaman damgalı yasal bir bildirimde bulunulabilecek. Gönderilecek e-postanın ne zaman, kim tarafından, kime yollandığı, gönderilen kişinin posta kutusuna hangi tarih ve saatte ulaştığı, alıcı tarafından ne zaman okunduğu belgelenebilecek.

KEP, yasal olarak geçerli elektronik yazışma ve bildirim olarak tanımlanıyor. Anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler için zorunlu hale getirilen KEP uygulaması, tüm e-iş süreçlerini hızlandıracakgüvenli bir iletişim altyapısı sunuyor.

ORİJİNAL HALİ KORUNACAK
Gönderilen e-postanın ekli dosyaları ile birlikte orijinal hali korunacak.KEP ile gönderilen önemli bir e-posta, alıcı kişi veya kuruluş tarafından ”Almadık, bize ulaşmadı, bilgimiz yok” gibi gerekçelerle inkar edilemeyecek. E-posta ile yapılacak bildirim, yasal bir bildirim haline gelecek, uyuşmazlık durumlarında da hukuki bir delile dönüşecek.

Kayıtlı Elektronik Posta ile gönderilecek belge ve içerik özellikleri, hizmet sağlayıcı kuruluş tarafından 20 yıl saklanacak. Dosya içeriğinin görülmediği KEP uygulamasında, kullanılan özel bir teknoloji sayesinde sadece o veriyi tanımlayan dosya izi (hash değeri) alınıyor. Belgenin ”parmak izi” olarak da tanımlanabilecek bu uygulama, taraflar arası uyuşmazlık halinde delil özelliği taşıyacak ve adli mercilerin vereceği kararlarda belirleyici olacak.

Bu arada uzmanlar, KEP uygulamasının şimdilik şirketler başladığını ancak bir süre sonra vataşlara da aynı zorunluluğun getirileceğini söyledi.

‘UZAK KALINAMAZDI’

Birliği Başkanı Yunus Tutar, “Noterler, hukuki güvenliği sağlamak ve anlaşmazlıkları önlemek için işlemleri belgelendirir ve kanunlarla verilen görevleri yaparlar. Bu görevler, 1972 yılından beri Türkiye Noterler Birliği çatısı altında yürütülmektedir” dedi.

Hukuku ve güvenliği sağlamanın kendi işleri olduğunu söyleyen Tutar, “Kayıtlı Elektronik Posta hizmetinden uzak kalmamız söz konusu olamazdı çünkü bu, bizim işimiz. Gelişen ve değişen dünyamızda, Türkiye Noterler Birliği’nin de teknolojik gelişmelere uyum sağlayarak varlığını sürdürmesi ve sistemin içinde yer alması, başta Türk hukuk sisteminin devamını sağlamak bireysel ve kurumsal anlaşmazlıkların, toplumsal bir sorun haline gelmemesi için verilmiş önemli bir karardır. KEP Hizmet Sağlayıcı olarak BTK tarafından lisanslanan ilk özel kuruluş olmaktan dolayı da büyük mutluluk duyuyoruz. Bundan sonra e-postanın yeni adı KEP olacak ve TNB KEP’le birlikte anılacaktır.” diye yıtlı

Elektronik Posta sisteminin bu konuda ciddi bir katkı sunacağına inandığını aktaran BTK Başkanı Tayfun Acarer de “Elektronik ortamda yapılan her iş ve işlem, günlük yaşamımızın kalitesini artıracak şekilde etki yapmaktadır. Dolayısıyla bir taraftan bunların yaygınlaşmasını sağlarken diğer taraftan da güvenlik ve güvenilirliklerinin sağlanması gerekmektedir. Siber güvenlik konusu da her zaman önemle üzerinde durduğumuz konuların başında gelmektedir. 50 milyona yakın internet kullanıcısı bulunan, 640 kamu hizmetinin e-devlet üzerinden sunulduğu ve 14,5 milyon kayıtlı e-devlet kullanıcısı bulunan; kritik altyapıların elektronik ortama aktarılmış olduğu, eğitimden sağlığa, eğlenceden ticarete kadar bir çok alanda dijital ortamın kullanıldığı Türkiye’ye Kayıtlı Elektronik Posta hizmetinin hayırlı olmasını dilerim.” diye konuştu.

veteknoloji

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − fourteen =