Windows Server 2012 Versiyonları Nelerdir

Windows Server 2012 Standart Edition

Bu versiyon içerisinde Windows Server 2012 ‘de bulunan tüm roller ve bileşenler gelmektedir. Örneğin; Windows Server 2008 R2 Standart versiyonda Failover Clustering bileşeni kurulamaması, bu özelliğin sadece Enterprise versiyon ile beraber gelmesi diye bir durum söz konusu değil artık. 4 TB Ram ve 64 sokete kadar destekleyebilir, ancak sadece iki adet sanal makine kurulum lisansına sahip olursunuz.

Windows Server 2012 Datacenter Edition

Windows Server 2012 platformundaki tüm roller ve bileşenler kullanımınıza sunulmaktadır. Limitsiz sayıda sanal makine kurulum lisansına sahip olursunuz. Standart versiyon ile arasındaki en önemli fark budur. 64 sokete kadar, 640 işlemci çekirdeği ve 4 TB RAM ‘a kadar desteği bulunmaktadır.

Windows Server 2012 Foundation Edition

Küçük çaptaki işletmeler için düşünülmüş bir versiyondur. 15 adet kullanıcı desteği, domain ortamını desteklememsi ve limitli rollere sahip olması diğer versiyonlardan ayıran özelliklerdir.Tek işlemci çekirdeği ve 32 GB RAM ‘a kadar desteği vardır.

server2012versiyonlari

Windows Server 2012 Essentials

Small Business Server (SBS) bir sonraki versiyonudur. Domain ‘deki root server olması gerekmektedir. Hyper-V, Failover Clustering, Server Core ve Remote Desktop Services hizmetlerini desteklemez. 25 kullanıcı ve 50 makine desteği vardır. Çift işlemci çekirdeği ve 64 GB RAM ‘a kadar desteği bulunmaktadır.

Microsoft Hyper-V Server 2012

Sanal makineleriniz için User Interface olmayan Stand-Alone bir ortam sunar. Host sunucu için herhangi bir lisans bedeli istenmez, ancak sanal makinelerinizin lisanslanması normal olarak yapılır. 64 sokete ve 4 TB RAM ‘a kadar desteği vardır. Domain ortamına dahil edebilirsiniz ancak diğer sunucu versiyonlarındaki gibi roller ve bileşenlere sahip değildir. Dosya Sunucusu hizmetlerini limitli olarak kullanabilirsiniz.

Windows Storage Server 2012 Workgroup

Sunucunuzu depolama aygıtı gibi kullanım için giriş seviyesidir. 50 adet kullanıcı, tek işlemci çekirdeği, 32 GB RAM ‘a kadar yükseltebilme ve domain ortamına dahil olabilme özelliği sunar.

Windows Storage Server 2012 Standart

64 soket, 4 TB RAM ‘a kadar desteği vardır. İki adet sanal makine kurabilme lisansı ile beraber gelir. Domain ortamına dahil edebilir ve DNS, DHCP gibi roller kurabilirsiniz. Ancak Active Directory Domain Services, Active Directory Certificate Services ve Active Directory Federation Services gibi ana rolleri desteklemez.

Windows Multipoint Server 2012 Standart

Domain ortamını desteklemez. Birden fazla kullanıcının aynı host sunucusuna direkt olarak klavye, Mouse ve monitör kullanarak erişmesi sağlanır. Tek soket limitli, 32 GB RAM ‘a kadar ve 12 Sessions desteği bulunmaktadır. DNS, DHCP gibi roller kurulabilir, ancak Active Directory Domain Services, Active Directory Certificate Services ve Active Directory Federation Services gibi roller desteklenmez.

Windows Multipoint Server 2012 Premium

Mouse, klavye ve monitörler kullanarak birden fazla kullanıcının aynı host sunucusu üzerine erişmesi sağlanır. Limitli 2 adet soket, 4 TB RAM ‘a kadar yükseltebilme ve maksimum 22 Sessions desteği bulunmaktadır. DNS, DHCP gibi roller kurulabilir, ancak Active Directory Domain Services, Active Directory Certificate Services ve Active Directory Federation Services gibi roller desteklenmez.

MSHOWTO

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × one =