Windows XP Desteği 1 Yıl Sonra Sona Erecek

Microsoft’un Windows XP desteğini tamamıyla sonlandırmasına yalnızca 1 yıl kadar kaldı. Tüm dünya genelinde XP’nin hala %23,4 gibi bir kullanım oranına sahip olduğu düşünülürse, 8 Nisan 2014’ten sonra neler yaşanabileceği oldukça düşündürücü zira bu tarihten itibaren XP için ne güvenlik güncellemesi ne de teknik destek sağlanmayacak. Oysa yapılan bir araştırma, XP kullanan firmaların %15’inin desteğin sonlanacağına dair bilgisi olmadığını ortaya koymakta.


Windows XP, Microsoft firması tarafından ilk kez 2001 yılında yayınlanan ve Service Pack güncelleme paketleriyle son kararlı versiyonu 2008 yılında piyasaya sürülen bir işletim sistemi. Kısa sürede son derece popüler hale gelen bu işletim sistemi, StatCounter verilerine göre hala dünya genelinde %23,4 gibi bir kullanım oranına sahip. Üstelik Windows XP sonrasında, Microsoft tam 3 yeni işletim sistemi daha (Windows Vista, Windows 7 ve Windows 8) yayınlamış olmasına rağmen kullanıcıların 5’te 1’inden fazlası Windows XP’yi tercih etmekteler. Ama bu durum değişmek üzere zira 8 Nisan 2014’te XP desteği tamamen sonlanıyor.

Microsoft, XP desteğini sonlandıracağını daha önce defalarca duyurdu ve Service Pack 1, 2 ve 3 ile bir geçiş süreci yaratmaya çalıştı. Ancak uygulama taşıma servisleri sunan Camwood firması, 250 stratejik IT tipinde her birisi 2.000’in üzerinde PC’ye sahip olan işyerlerindeki bilişim departmanı sorumluları, teknoloji yöneticileri ve BT direktörleriyle yaptığı anket neticesinde her 7 firmadan 1’inin XP desteğinin sonlanacağını bilmediklerini saptamış.

Uzmanlar, böyle giderse 8 Nisan 2014 tarihinin ciddi sonuçları olabileceğini zira özellikle gelişmekte olan ülkelerde ATM cihazlarından tutun da yiyecek içecek otomatlarına dek pek çok alanda hala XP kullanılıyor olduğunu açıklamaktalar.

 

Türk İnternet

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 2 =