BitLocker Sürücü Şifrelemesi

BitLocker Sürücü Şifrelemesi’ni kullanarak dosyalarınızın korunmasına yardımcı olma

Windows’un yüklü olduğu sürücüde (işletim sistemi sürücüsü) ve sabit veri sürücülerinde (örn. dahili sabit sürücüler) saklanan tüm dosyaların korunmasına yardımcı olmak için BitLocker Sürücü Şifrelemesi’ni kullanabilirsiniz Çıkarılabilir veri sürücülerinde (örn. harici sabit sürücüler veya USB flash sürücüler) saklanan tüm dosyaların korunmasına yardımcı olmak için, BitLocker To Go’yu kullanabilirsiniz.

Ayrı ayrı dosyaları şifrelemenize olanak sağlayan Dosya Şifreleme Sistemi’nden farklı olarak, BitLocker sürücünün tamamını şifreler. Normal şekilde oturum açıp dosyalarınızla çalışabilirsiniz ancak BitLocker, korsanların parolanızı keşfetmek için güvendiği sistem dosyalarına erişmesini veya sürücünüzü bilgisayarınızdan çıkarıp farklı bir bilgisayara takarak sürücünüze erişmesini engelleyebilir.

BitLocker ile şifrelenmiş bir sürücüye yeni dosyalar eklediğinizde, BitLocker bu dosyaları otomatik olarak şifreler. Dosyalar şifrelenmiş sürücüde depolandıkları sürece şifrelenmiş halde kalırlar. Başka bir sürücüye veya bilgisayara kopyalanan dosyaların ise şifresi çözülür. Dosyaları başka kullanıcılarla paylaşıyorsanız (örneğin ağ üzerinden), o dosyalar şifrelenmiş sürücüde depolandığı sürece şifreli halde kalır, ancak yetkili kullanıcılar bunlara erişebilir.

İşletim sistemi sürücüsünü şifrelerseniz, BitLocker başlangıç sırasında bilgisayarınızda güvenlik riski oluşturabilecek koşullar (örneğin, BIOS üzerindeki değişiklikler veya başlangıç dosyalarındaki değişiklikler) olup olmadığını kontrol eder. Olası bir güvenlik riski algılanırsa, BitLocker işletim sistemi sürücüsünü kilitler ve sürücünün kilidinin açılması için özel bir BitLocker kurtarma anahtarı gerektirir. BitLocker’ı ilk etkinleştirdiğinizde bu kurtarma anahtarını oluşturduğunuzdan emin olun; aksi takdirde, dosyalarınıza erişiminizi kalıcı olarak kaybedebilirsiniz. Bilgisayarınızda Güvenilir Platform Modülü (TPM) yongası varsa, BitLocker bu yongayı kullanarak, şifrelenmiş işletim sistemi sürücüsünün kilidini açmak için kullanılan anahtarları mühürler. Bilgisayarınızı başlattığınızda, BitLocker, sürücünün anahtarlarını TPM’ye sorar ve sürücünün kilidini açar.

Veri sürücülerini (sabit veya çıkarılabilir) şifrelerseniz, bir parola veya akıllı kartla şifrelenmiş sürücünün kilidini açabilir ya da bilgisayarda oturum açtığınızda otomatik olarak kilidi açılacak şekilde sürücüyü ayarlayabilirsiniz.

BitLocker’ı istediğiniz zaman askıya alıp geçici olarak veya sürücünün şifresini çözüp kalıcı olarak devre dışı bırakabilirsiniz.

BitLocker’ı etkinleştirmek için
1.  BitLocker Sürücü Şifrelemesi’ni tıklatıp açın.
2. BitLocker’ı Aç’ı tıklatın. Bu işlem, BitLocker kurulum sihirbazını açar. Sihirbazdaki yönergeleri izleyin..
BitLocker’ı devre dışı bırakmak veya geçici olarak askıya almak için
1. BitLocker Sürücü Şifrelemesi’ni tıklatıp açın.
2. Aşağıdakilerden birini yapın:
o Geçici olarak BitLocker’ı askıya almak için, Korumayı Askıya Al’ı ve ardından Evet’i tıklatın.
o BitLocker’ı devre dışı bırakıp sürücü şifresini çözmek için, BitLocker’ı Kapat’ı ve ardından Sürücünün Şifresini Çöz’ü tıklatın.

BitLocker Sürücü Şifrelemesi için donanım gereksinimleri

BitLocker Sürücü Şifrelemesi’ni kullanmak için bilgisayarınızın belirli donanım gereksinimlerini karşılaması gerekir. Bu gereksinimler, şifrelediğiniz sürücü türüne bağlı olarak değişiklik gösterir.

Windows’un yüklü olduğu sürücü için donanım gereksinimleri

Windows’un yüklü olduğu sürücüyü (işletim sistemi sürücüsü) şifrelemek için, BitLocker kendi şifreleme ve şifre çözme anahtarını sabit diskinizden ayrı bir donanım aygıtında saklar, bu nedenle de aşağıdakilerden birinin bulunması gerekir:

  • Gelişmiş güvenlik özelliklerini destekleyen birçok bilgisayardaki özel bir mikro yonga olan Güvenilir Platform Modülü’nün (TPM) bulunduğu bir bilgisayar. Bilgisayarınız TPM’nin 1.2 veya daha ileri bir sürümüyle üretildiyse, BitLocker anahtarını TPM’de depolar.
  • USB flash sürücü gibi çıkarılabilir bir USB bellek aygıtı. Bilgisayarınızda TPM’nin 1.2 veya daha ileri bir sürümü yoksa, BitLocker, anahtarını flash sürücüde depolar. Yalnızca sistem yöneticiniz ağınızı TPM yerine başlangıç anahtarının kullanılmasına izin verecek şekilde kurduysa bu seçenek kullanılabilir.

İşletim sistemi sürücüsünde BitLocker Sürücü Şifrelemesi’ni etkinleştirmek için bilgisayarınızın sabit diskinde:

  • En az iki bölüm bulunmalıdır: sistem bölümü (bilgisayarınızı başlatmak için gerekli dosyaları içerir ve en az 200 MB olması gerekir) ve işletim sistemi bölümü (Windows’u içerir). İşletim sistemi bölümü şifrelenir ve bilgisayarınızın yeniden başlatılması için sistem bölümü şifrelenmeden bırakılır. Bilgisayarınızda iki bölüm yoksa, BitLocker sizin için iki bölüm oluşturur. Her iki bölümün NTFS dosya sistemiyle biçimlendirilmesi gerekir.
  • Bilgisayar başlatılırken TPM ile uyumlu olan veya USB aygıtlarını destekleyen bir BIOS bulunmalıdır. Aksi takdirde, BitLocker’ı kullanmadan önce BIOS’u güncelleştirmeniz gerekir.

Bilgisayarınızda Güvenilir Platform Modülü (TPM) güvenlik donanımı olup olmadığını anlamak için

1. BitLocker Sürücü Şifrelemesi’ni tıklatıp açın.

2. Sol bölmeden, TPM Yönetimi’ni tıklatın..

Yerel Bilgisayar’da TPM Yönetimi ek bileşeni, bilgisayarınızda TPM güvenlik donanımı olup olmadığını bildirir. Bilgisayarınızda TPM güvenlik donanımı yoksa, BitLocker’ı etkinleştirmek ve bilgisayarınızı her başlattığınızda ihtiyaç duyacağınız BitLocker başlangıç anahtarını saklamak için çıkarılabilir bir USB belleği gerekir.

Veri sürücüleri için donanım gereksinimleri

Sabit veri sürücülerini (örn. dahili sabit sürücüler) şifrelemek için BitLocker’ı ve çıkarılabilir veri sürücülerini (örn. harici sabit sürücüler veya USB flash sürücüler) şifrelemek için BitLocker To Go’yu kullanabilirsiniz. Bir veri sürücüsünün şifrelenmesi için, veri sürücüsünün exFAT, FAT16, FAT32 veya NTFS dosya sistemi kullanılarak biçimlendirilmesi ve en az 64 MB kullanılabilir belleğe sahip olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seven + 15 =