BTK, AKK’ya Ayarı Verdi ve Hız Değişti

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), son zamanlarda internet servis sağlayıcıların limitsiz adındaki tarifelerde uyguladığı Adil Kullanım Kotası (AKK) uygulamasına balans ayarı yaptı.

AKK sonucu ay sonuna kadar belli bir indirme limitini aştığınız zaman internet hızınız 1 megabit seviyesine düşürülüyordu. Kullanıcıların son zamanlarda oldukça tepkisini çeken bu uygulamada hız biraz daha yükseltildi. BTK aldığı kararla 1 megabite düşürülen bağlantıların 3 megabite çıkarılmasını onayladı.

Edinilen bilgiye göre, BTK‘nın onayladığı düzenleme ile Türk Telekom‘un toptan seviyede İnternet Servis Sağlayıcılara (İSS) sunmakta olduğu bazı DSL tarifelerinde bulunan AKK uygulamasında iyileştirme yapıldı. Böylece Türk Telekom ve onun alt yapısını kullanan bağlantılarda AKK seviyesi yükselecek.

Bu karar sadece ADSL hizmetini mi kapsıyor yoksa Fiber internetteki limiti de etkiliyor mu bu konuda bir bilgi yok. Fakat edinilen izlenime göre artık en düşük hız 3 megabit olacak. Yani fiber hizmeti sunan firmalar da AKK sonrası düşen hızlarını ayarlamak zorunda kalacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

six + four =