Google, “Anlamsal Arama” özelliği ile geliyor!

Artık, Google kısa bir zaman sonra kullanıma sunacağı yeni özelliği ile merak edilen her soruya direkt olarak cevap verecek. Yeni uygulamanın adı “Anlamsal Arama”.

Bir arama motoru neler yapabilir diye düşünüyorsanız, sizlere hayal ettiğinizden daha çok şeyler yapabileceğini söyleyebiliriz. Nasıl mı? Tabiî ki Google’ın yeni hizmet olan “Anlamsal Arama” özelliği sayesinde.

Popüler arama motoru Google, yeni bir proje üzerinde çalışıyor ve bu proje sayesinde direkt olarak sorulan sorulara cevap verilmesini sağlamaya çalışıyor. Üzerinde çalışılan uygulama şu an için kullanıma sunulmuş değil. Çünkü Google’dan alınan haberlere göre projenin geliştirilme aşamasında olduğu ve bu sürecin tamamlanması ardından uygulamanın aktifleştirileceği söyleniyor.

Peki, Google’ın yeni uygulaması “Anlamsal Arama” özelliği ne işe yarıyor?

Wall Street Journal tarafından yapılan açıklamalara göre ünlü arama motorunun kısa bir zaman sonra kullanıma sunacağı “Anlamsal Arama” özelliği, arama motorunda arama yapan kullanıcılara sorulan soru kapsamında çıkarılan web sayfası sonuçlarından bir cevap üretiyor ve bunu tam olarak sorulan sorunun bir cevap karşılığı olarak ortaya çıkarıyor. Örneğin yeni uygulama sayesinde Google’a bir matematik sorusu yönlendirdiğiniz de ya da İstanbul nerededir şeklinde bir soru sorduğunuzda size cevap veriyor. Bunun yanında uygulamanın ilk olarak İngilizce hizmet vereceği belirtiliyor.

Diğer yandan Google’ın yeni arama özelliği “Anlamsal Arama” için yaklaşık olarak 2 yıldan bu yana veritabanına bilgiler yüklediği ve bilgi depolama aşamasının sonlarına gelindiği ifade ediliyor. Yeni uygulamanın tam olarak ne zaman yayınlanacağı bilinmiyor, ancak Google’ın gerçekleştirmek istediği bu projede son aşamaları geldiği söyleniyor.

Son olarak uygulamanın hayata geçmesi ile internet üzerinde gerçekleştirilen aramaların yüzde 10 -20 aralıklarında ki oranının yeni özellik ile cevaplanması bekleniyor. Bakalım Google, “Anlamsal Arama” özelliği ile kullanıcılara istediğini verebilecek mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nineteen − seventeen =