Karşınızda Yeni Müzik Motoru Wob.io

Arama motoru düşünün. Fizy gibi müzik arasın. Fakat bunun arka planı başta olmak üzere biraz geliştirilebilsin. Seçimlerinize göre daha sonra sizlere şarkı önerebilsin. İşte Wobio bunları yapabiliyor.

Emir Alp ve Ümit Kitapçıgil adlı iki geliştirici arkadaşın yaptığı, Wobio aslında bir müzik motoru. Normal bir kullanıcı siteye girdiği zaman sadece bir giriş ekranıyla karşılaşmakta ve buraya aslında Google gibi istediği sanatçıyı ya da şarkı ismini yazabilmekte.

LastFM, Pandora Unoffical API, Youtube data API, Youtube Player API ve Echonest API ‘i kullanarakkullanıcıyayeni müzikler ve gruplar keşfettirme üzerine kuruldu.

Örneğin kullanıcı siteye girip Miles Davis yazdığında, sistem kullanıcının lokasyon bilgisini, lokasyonundaki hava durumunu ve kullanıcının işletim sistemi gibi bilgileri toplayarak, onun sevebileceği şarkıları kullanıcıya dinletmeye başlıyor ve bu dinleme işlemi sonsuza kadar sürebiliyor. Load More mantığı gibi.

Yukarıda anlattıklarımız aslında normal bir kullanıcıdan beklediğimiz müziği gir, çal ve dinle gelişmesi. Wobio bunun dışında Radyolar isimli bir sekmeyle karşımıza geliyor.

Burada kullanıcılar sevdiği müzikleri playlist gibi dizerek kendi radyolarını oluşturabiliyorlar ve bunu paylaşabiliyorlar. Örnek olarak buradaki radyoya tıklayabilirsiniz.

İnternetten müzik dinlemek isteyenlere yeni bir alternatif olacağını düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

five × five =