Masaüstü sanallaştırması için beş neden

Sunucu sanallaştırması kurumlara zamandan tasarruf ve maliyet avantajı sağlayarak IT uzmanlarını rock yıldızlarına dönüştürmeye başladı. Şimdi bu uzmanlığın masaüstü ortamını için nasıl etkileyebileceğine göz atmakta fayda var. Kullanıcılara öncelikle gerçek bir masaüstü deneyimi sunmak için geliştirilen birçok altyapı araçları üzüntü verici şekilde bekleneni veremiyor. Günümüzde araçlar ve sistemler birbirinden ayrı konumlanmış durumda. Bu durum kurumları geleneksel CPU, işletim sistemi, bellek, sürücü ve yazılımı olmayan zayıf istemcilerden farklı olarak sıfır istemci adını verebileceğimiz bir çözüme götürüyor. Varolan depolama alanını, işlemci ve hafızayı kullanarak bir kurum sıfır istemci VDI (Virtual Desktop Infrastructure) çözümü ile yatırım getirisi elde etmek için 20 ya da 25 fiziksel bilgisayarı entegre etmek zorunda. Bundan sonra geri dönüş hızlanarak artmaya başlıyor. Burada zor olan nokta 20 ya da 25 bilgisayarın entegrasyonu. Masaüstü bilgisayarlardan sıfır istemci VDI çözümüne geçme zorunluluğunu ortaya koyan beş etmeni sizin bir araya getirdik.

1. Donanım hataları   
Fiziksel masaüstü bilgisayarlar uzun süren çalıştığında bozulmaya müsait bileşenlerden oluşuyor. Sıfır istemci VDI çözümü kullanan bir kurum bu tür başağrılarından kurtularak bütçedeki harcamaları kısabilir.  Bazı VDI cihazları sabit diskler yerine katı hal bileşenleri kullanıyor ve kısa devre yapacak anakart ile bozulacak fanları olmuyor.

2. Güncelleme maliyetleri 
Eğer sanal masastü yönetiminde az da olsa vakit geçirdiyseniz bir işlemciyi ya da belleği varolan bir sanal makine üzerinden güncellmenini birkaç mouse işlemiyle halledildiğini biliyorsunuzdur. Buna karşın aynı güncellemeyi fiziksel masaüstü bilgisayarlar üzerinden yapmak uzun zaman ve masrafa neden oluyor. Bu masraf VDI ortamında kolayca düşürülebiliyor.

3. Son kullanıcıyı yönetmek ve desteklemek 
VDI sayesinde sayısız istemci üzerinden masaüstü bilgisayarlara bağlan ma devri bitti. Sanal sunucuları yönettiğiniz gibi sanal masaüstü ortamını da yönetebiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey konsolunuzu açmak. IT yöneticileri kendi ofisleri üzerinden diledikleri bilgisayar ile bağlantı kurabiliyor. Bu sayede olası problemler oldukça hızlı bir şekilde çözülebiliyor destek ekibine büyük kolaylık sağlanıyor.

4. Ölçeklenebilirlik
Bir organizasyon öyüklü olarak bekleyen hazır bilgisayarlara sahip değilse yeni bir kullanıcı için kurulum aşaması günler sürmese de saatler sürebiliyor. Yeni bir kullanıcı için bütün uygulamalar yüklü bir şekilde sanal bir masaüstü kurma işlemi ise oldukça kısa. Yeniden adlandırma, sanal ortama ekleme ve yeni bir kullanıcı talep eden masasında oturan sıfır istemci VM ile ilişkilendirme işlemleri yeni kullanıcı oluştırma işlemi 60 dakikayı bulmuyor. Daha büyük kurumlarda 80’in üzerinde sanal masaüstü kurma işlemi bir gün sürüyor. Bu sayede dönemsel ya da geçici kullanıcılar da eskimiş bilgisayarlar mahkum olmuyor. Böylece kurumun ihtiyaçlarına göre ölçeklenebiliyor. Daha hızlı kurulum ortamı kara dönüşüyor.

5. Hız ve performans  
VDI sayesinde network trafiği veri merkezinde konumlanıyor. Sıfır istemciye gelen tek trafik I/O oluyor. Kullanıcılar gözle görülebilir bir performans artışı sağlıyor ve sıkışıklığın önüne geçiliyor. Buna ek olarak kullanıcılar daha az kaynakla çok daha iyi performans elde edebiliyor. IT tarafındaki karar alıcılar masaüstü ortamlarındaki bütün seçenekleri değerlendirmek durumundalar. Ama öncelikli maliyetler göz önüne alındığında masaüstü sanallaştırmasının maliyet ve verimlilik tarafında büyük avantaj sağlayacağını göreceklerdir.

Computerworld

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

five + eighteen =