Microsoft da Java Açığı Nedeniyle Hacklendiğini Açıkladı

Facebook ve Apple’ın ardından, Java açığı nedeniyle hacklenen firmalar arasına Microsoft da katıldı. İşin garip yanı ise siber saldırganlar, Mac bilgisayarları hedef alan bir sıfırıncı gün açığı kullanıyorlardı. Yani Microsoft, en önemli rakiplerinden birisi durumundaki Apple’ın makinelerini kullandığı için hacklendi. Microsoft yöneticileri, herhangi bir veri kaybı yaşandığına dair ellerinde kanıt olmadığını, incelemelerin ise devam ettiğini söylüyor.

Herşey şubat ayı başlarında Twitter’ın hacklenmesi ile başladı. Mac bilgisayarları etkileyen bir sıfırıncı gün Java açığından faydalanan hackerlar 250.000 kadar Twitter kullanıcısının şifrelerini ele geçirmeyi başarmışlardı. Saldırının ardından konuyla ilgili açıklamalar yapan Twitter Bilgi Güvenliği Direktörü Bob Lord sadece Twitter’ın değil, başka şirketlere de saldırıldığını düşünüyor ve başka kişi ve kurumların da aynı saldırıya uğramış olma ihtimali üzerinde duruyordu. Lord’un söyledikleri doğru çıktı ve ardı ardında hem Facebook hem de Apple benzer saldırılar aldıklarını itiraf ettiler. Şimdi ise bu kervana Microsoft da eklendi.

Microsoft yöneticilerinden Matt Thomlison, şirketin resmi blogundan yaptığı açıklamalarda, son zamanlarda yaşanan siber saldırılara “benzer” bir saldırıyı tespit ettiklerini söylüyor. Güvenlik yanıt politikaları gereğince konuyu soruşturmadan bir açıklama yapmamayı ve sessiz kalmayı tercih ettiklerini açıklayan Thomlison, yaptıkları incelemeler neticesinde Mac işletme birimlerindeki bir dizi bilgisayara sızıldığını saptadıklarını açıklamakta. Thomlison, herhangi bir müşteri verisinin olaydan etkilendiği yönünde bir kanıt bulamadıklarını söyleyerek Microsoft müşterilerinin yüreklerine su serpmeye çalışıyor ancak soruşturmanın devam ettiğini de hatırlatıyor.

Türk Internet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nine − 7 =