Microsoft’un Msnbc.com Ortaklığı Bitti

Bilgisayar ve internet kullanıcılarının özellikle Windows işletim sistemi serisi ile tanıdığı Microsoft‘un bir de iş dünyasına ait bilinmeyen yönü mevcut. Özellikle farklı alanlarda yaptığı iş ortaklıklarıyla dikkat çeken teknoloji devi, son olarak Surface isimli yeni tabletini görücüye çıkarmıştı. Diğer taraftan Windows’un yeni sürümü Windows 8 için adeta geri sayım yapan firma bu sefer üzücü bir gelişme ile adından bahsettiriyor.

Yapılan açıklamaya göre, 10 yılı aşkın süredir NBC ile yaptığı ortaklık anlaşması neticesinde msnbc.com haber portalını işleten iki dev yolun sonuna geldiklerini bildirdi.

Microsoft ve National Broadcasting Company’nin birleşiminden oluşan alan adı her iki firmanın da %50 ortaklığı ile kuruldu. 2005 yılına geldiğimizde tüm hisseleri satın alan NBC, MSNBC kanalını tekeline geçirdi. Anlaşma dışında tutulan msnbc.com ise yoluna devam etti.

16 yıldır süregelen yayın anlayışlarında herhangi bir değişimin söz konusu olmayacağını açıklayan NBC editörlerinden Jennifer Sizemore, Microsoft’un bu ayrılıktan 300 milyon dolar alacağını söyledi. Üstelik 2013 yılında yeni bir dijital platform (tv) kuracaklarının müjdesini veren Sizemore proje hakkında ayrıntı vermekten çekindi.

Dolanan dedikodular ise ayrılığın nedeni hakkında ipucu veriyor. Çeşitli kaynakların söylediğine göre Microsoft yeni yıldan önce tamamen şirkete ait yeni bir haber servisi açmayı planlıyor. Bu yüzden mevcut anlaşmasını bitirip -ortalama 100 kişinin dahil olduğu- bahsi geçen projesi üzerine yoğunlaştığı iddia ediliyor.

Artık nbcnews.com üzerinden erişilebilecek servis yayınladığı haber ile tüm kullanıcılarını durum hakkında bilgilendirirken ülkemizde yayın yapan Ntvmsnbc‘nin durumdan nasıl etkileneceği şimdilik bilinmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 + 6 =