NFC ile cep telefonunuzdan arabanızı çalıştıracağınız günler yakın

Continental lastiklerinin yeni geliştirdiği Yakın Alan İletişimi (NFC) teknolojisi ile; akıllı cep telefonlarından arabanın kapısı açılabiliyor ve motor çalışabiliyor.

Continental, Yakın Alan İletişimi (NFC) teknolojisini kullanarak geliştirdiği ve araba anahtarlarını akıllı telefonlara entegre eden Ortak Araç Kullanım Sistemi’ni “araç kiralama” uygulamasında kullandı.

Fransa’nın Toulouse şehrinde gerçekleştirilen ilk filo testlerinde hatasız çalışan Ortak Araç Kullanım Sistemi ile kullanıcılar, istedikleri aracı rezerve edebiliyor ve dijital anahtarı kendi akıllı telefonlarına indirebiliyor. Rezerve edilen araç için kullanıcıların cep telefonlarına şifreli ve kopyası üretilemeyecek bir formatta veri kaydı gönderiliyor. SIM kartı üzerinden depolanan bu veriler, araç için gereken erişim yetkisini barındırıyor. NFC teknolojisini kullanan cep telefonu ile aracın kapıları açılabiliyor; motor çalıştırıldığı an ise kullanıcıya gönderilen dijital anahtar doğrulanıyor.

Online ortamda rezerve edilen araçlar kolayca kullanılabiliyor ve sistem tüm araç modellerine uygulanabiliyor. kolayca kullanılabilmesiyle, geleneksel devir teslim işlemi dönemini kapatan Ortak Araç Kullanım Sistemi  ayrıca, onaysız değişiklik yapılmasına karşı yüksek bir koruma düzeyine sahip.

Ortak Araç Kullanım Sistemi ile araç ister kapalı bir garajda ister yer altı park alanında olsun kolayca yer tespiti yapılabiliyor. Kullanıcıların cep telefonları üzerinden kontrol edilen sistem ile aracını terk eden kullanıcıların yeri kaydedilerek; işlemler çok daha hızlı ve zahmetsiz yapılabiliyor.

Ortak Araç Kullanım Sistemi’nin cep telefonu ile Bluetooth üzerinden otomatik olarak eşleşebilme özelliği; sistemin gelecek dönemlerde birçok yeni özellik ile geliştirilmeye müsait olduğunun ispatı niteliğinde. Gelecekte müzik verilerinin transferi, sevilen radyo kanalları ve koltuk tercihlerinin kaydedilmesi, toplu taşıma araçlarında kullanılan biletlerin yerine bilet kullanılabilmesi gibi özelliklerin eklenmesi de mümkün olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 + ten =