Oracle, güvenlik için Java güncellemesi yayınladı

İnternet sitelerinde gezinmede kullanıcılar için büyük risk oluşturabilecek Java programlama dilindeki iki önemli güvenlik açığı Oracle’ın dün yayınladığı yazılım güncellemesi ile ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Güncellemeye Oracle’ın web sitesi üzerinden erişebiliyorsunuz.

Bu konudaki problem geçtiğimiz hafta gün yüzüne çıkmıştı. Şirketin güvenlik blogunda konuyla ilgili açıklama yapan Oracle yöneticilerinden Eric Maurice “Oracle, bu güvenlik önleminin en kısa süre içinde uygulanmasını tavsiye ediyor. Çünkü bu sorunlar ciddi anlamda kötüye kullanılabilir ve bazı kötüye kullanımlar site hackleme aracı olarak kullanılabilir” dedi.

Her iki güvenlik açığı da kullanıcıların kötü amaçlı “küçük Java uygulamalarının” hedefi olmasına neden oluyor. Bu Java uygulamaları web sitelere gömülebiliyor ve Java yazılımının yüklü olduğu bilgisayarların web tarayıcılarında çalışabiliyor. Kullanıcı bu kötü amaçlı uygulamaların gömülü olduğu web sitelerine girdiğinde uygulamalar fark ettirmeden bilgisayara yüklenerek Java yazılımını etkiliyor.

Yazılımın bu kötü amaçlı uygulamaları Oracle 7’i kullanan herhangi bir platformu etkileyebilir.

Computerworld

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 × two =