SSD’lerde TRIM Nedir?

 SSDlerde TRIM Nedir?

Mekanik sürücülerde veriler, ortalama 7200 RPM hızında dönen metal plakalar üzerine kaydedilir. İhtiyaç duyduğunuzda hızlı bir şekilde erişimi sağlayan da, verinin plaka üzerinde hangi konumda olduğunu gösteren adreslerdir. Gereksiz bir dosyayı sildiğinizde, sistem, o dosyayı fiziksel olarak ortadan kaldırma yerine, sadece sürücü üzerindeki adresi siler ve adresi olmadığı için o dosyayı göremezsiniz.

Mekanik sürücülerde, adresleri silinmiş ama fiziksel olarak bloklarda varlığını sürdüren verilerin üzerine tekrar yazabiliyorsunuz. Ancak SSD’lerde bu işlem için 4KB’lık hücre bloklarının mutlaka boş olması gerekiyor. Windows 7 ile birlikte gelen TRIM desteği sayesinde, kullanıcının müdahalesinden bağımsız olarak hücrelerdeki veriler fiziksel olarak silinip, boş olan diğer hücreler arasında eşit olarak dağıtılır. Bu sayede, ortalama 3000-10.000 arası kayıt ömrü olan hücrelere sorunsuz bir şekilde kayıt yapabilirsiniz. Bunun yanında bilinenin aksine TRIM, Nand Flash yongalarda zamanla meydana gelecek (yazma/silme işlemlerinden dolayı) fiziksel hasarı önlemek yerine, sadece yıpranmanın tüm hücrelerde eşit zamanda oluşmasını sağlar.

Bazı üreticiler, SSD’leri ile birlikte ek yazılımlar vererek, farklı işletim sistemleri için TRIM desteği de sunabiliyor. Örneğin Intel’in SSD’leri ile verdiği “Intel SSD Toolbox” yazılımı, manuel ya da zamanlı olarak TRIM yapmanıza imkan veriyor.

Intel’in SSD Toolbox yazılımının getirdiği önemli bir avantajda, RAID 0 olarak kullandığınız iki SSD’yi de manuel olarak TRIM yapabilmesi. Bu özellik, Intel Rapid Storage versiyon 11.0 ve üzeri versiyonlara daha önce dahil edilmişti.

Mac OS kullanıcıları ise, Trim Enabler adlı yazılımı indirip kullanabilirler.

PCLABS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 × 3 =