TrueCrypt Full Disk Encryption

Merhaba, TrueCrypt programının tam disk şifrelemesi hakkında yazıma başlamadan önce programın piyasada bulunan opensource yazılımların içinde açık ara önde olduğunu ve kullanıcı memnuniyetinin üst sıralarda olduğunu belirtmek isterim. Lafı daha fazla uzatmadan, anlatıma geçmek istiyorum.

Örneklerle birlikte kurulum adımları;

 1. TrueCrypti indirip kurulumu başlatıyoruz. Lisansı kabul edip next’e basıyoruz.
 2. Extract seçeneği yerine Install seçeneğini seçin.
 3. TrueCrypt kurulum seçeneklerini kendinize göre uyarlayıp değiştirebilirsiniz. Tavsiyem System Restore Pointin kapatılmamasıdır. Next’e basıyoruz.
 4. TrueCrypt’in başarıyla yüklenmiş olduğunu gösteren bir mesaj göreceksiniz. OK, ardından Finish ve restart isterse Yes’i tıklayarak bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.
 5. Kurulumu tamamlayamadıysanız administrator yetkisine sahip olduğunuzdan emin olun Program kendi sürücüsünü yüklediği için buna gereksinim duyuyor. Kurulum tamamlanıp ayarları yapıldıktan sonra tekrar standart kullanıcı hesabına geçebilirsiniz.

Örneklerle birlikte programın ayarlanması;

 1. Yukarıdaki şekilde yükleme yaptıysanız masaüstünüzde bir mavi-beyaz anahtar simgesi olacaktır. TrueCrypt’i çalıştırıyoruz.

 2. System, ardından Encrypt System Partition Drive… seçiyoruz.

 3. İşletim sistemi verilerini gizlemek yerine diskte bulunan tüm verimizi korumak için normal kurulum yapacağız, Next’e basıyoruz.

 4. Burada Windows sistem bölümü veya diskin tamamını şifrelemek için seçim yapmamız gerekiyor. Performans kaygılarınız olabilir bu yüzden sistem bölümünü şifrelemek isteyebilirsiniz ama testlerime göre kurduğum sistemlerde tüm disk şifrelemesi hiçbir yavaşlık yaratmadı. Yüksek güvenlik için, işletim sisteminin kurulu olduğu diskimizin tamamını şifreliyoruz. Encrypt the Whole Drive seçip next’e basıyoruz.

 5. TrueCrypt bu aşamada işletim sistemi tarafından görülmeyen kullanıcı erişimine doğrudan izin vermeyen başka bir deyişle kurtarma bölümlerinin şifrelenmesi sormaktadır. Bu bölümleri şifrelemek ileride yapmak isteyeceğiniz fabrika ayarlarına geri dönüş işlemlerini zorlaştıracaktır. Zaten bu alana kişisel veri yazılamadığı için şifreleme gereksinimi olmamaktadır. No seçip Next’e basıyoruz.

 6. Birden fazla işletim sistemi ile çoklu önyükleme sistemi çalıştırıyorsanız, bu soruya Multi-Boot seçerek devam edin. Laptopumda tek işletim sistemi çalıştırdığım için Single-Boot seçerek devam ediyorum.

 7. Bu aşamada şifrelemeyi seçmemiz gerekiyor. AES ve RIMEMD-160 çoğu kullanıcı için yeterlidir ve güvenliği kabul görmüştür. Kurumunuzun belirli uyumluluk gereksinimleri varsa, burada onlara göre seçim yapabilirsiniz. Yaptığınız değişiklikler ekstra güvenlik getireceği için şifreleme sürecini uzatacaktır. Seçimden sonra next’e basıyoruz.

 8. Bu aşamada parola belirlememiz gerekiyor. Güçlü bir şifre Büyük-küçük harf, rakam, sembol içerir, en az 20 karakter olmalıdır ve isminizi içermemelidir. Bu sizin bilgisayar açılışınızın da şifresi olacaktır. Yazdığınız şifreyi unutmayınız. Kısa şifre verirseniz program sizi uyaracaktır yes seçip devam edebilirisiniz.

  Örneğin: P4$5Vv0rdfOR(oMp4ny!

 9. Bu aşamada TrueCrypt şifreleme gücünü artırmak için fare hareketlerinizi topluyor. Ekran üzerinde rastgele farenizi hareket ettirin ve sonra next’e basın.

 10. Anahtarların oluşturulduğuna dair ekranı next’e basarak geçiyoruz.
 11. Master key yada boot loader problemleri için TrueCrypt Kurtarma Diski (TRD) oluşturmamız gerekiyor aksi takdirde ilerlememize izin vermiyor. Varsayılan olarak, Belgelerim klasörü seçilmiş durumdadır next’e basarak buraya bir ISO dosyası kaydedilmesini sağlamış oluyoruz.

 12. İmaj dosyasının oluşturulduğunu ve yazdırılması gerektiğini belirten ekranı next’e basarak geçiyoruz. Dilerseniz buradaki Download CD/DVD recording software linki ile yazdırma programı indirebilirsiniz.
 13. Kullandığınız CD yazma programı ile dosyayı yazdırıyoruz ve bittikten sonra sürücüde kalmasını sağlıyoruz.

 14. Kurtarma diski oluşturulup kontrol edilip onaylandıktan sonra bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

 15. Şimdi şifreleme işlemi sırasında kullanmak istediğimiz silme modunu seçiyoruz çoğu kullanıcı için None yeterli olacaktır. Bu alanda değişiklik yaparsanız şifreleme zamanının artacağını belirtmek isterim. (Sadece şifreleme yapılana kadar sildiğiniz verileri kapsamaktadır) Next’e basarak ilerliyoruz.

 16. Kurulumun son adımlarında truecrypt sistemi yeniden başlatarak şifrelemeyi test etmek istiyor. Test butonuna bastığınızda bootloader ile ilgili sorunlara karşı bilgiler veriliyor ok’e basıyoruz.

 17. Sistem boot sırasında şifremizi istiyor. (Kurulum aşamasında belirlediğiniz parola)

 18. Sistem açılıp Pretest Completed yazısı ekranımıza geldikten sonra, encyrpt butonuna basarak sürücü şifrelemesini başlatıyoruz.

 19. Şifreleme işlemi süresi sürücünüzün boyutuna göre değişiklik gösterir.

İşlem sırasında bilgisayarınızı yeniden başlatmak zorunda kalsanız dahi işlem kaldığı yerden devam etmektedir herhangi bir korkunuz olmasın.

Bu işlemden sonra tamamen şifrelenmiş bir diskiniz olacaktır. Laptop çalınsa, disk çıkarılsa dahi şifrenizi bilmeyen birisi veriye erişemeyecektir. Kurtarma medyanızı güvenli bir yerde tutmayı unutmayın.

TrueCrypt ile ilgili yazılarım devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 − 4 =