Windows Şifre Resetleme

Herhangi bir 3party araç kullanmaksızın windows kurulum medayası (cd, dvd, usb) ile şifre sıfırlama işlemi yapacağız. Bu işlem Microsoft Windows Vista, Microsoft Windows 7, Microsoft Windows Server 2008, Microsoft Windows Server 2008 R2′de uygulanabilir. İşlemleri Microsoft Windows 7 üzerinde bootable usb diskimden yapacağım. Windows 7 kurulumu konusunda tecrübeli olduğunuzu varsayarak bölge ve dil ayarlarınızı seçtikten sonra aşağıda ki adımları uyguluyoruz.

Windows 7 repair seçmeliyiz.

Windows 7 repair seçmeliyiz.

herhangi bir  windows 7 seçmeliyiz.

Herhangi bir windows 7 seçmeliyiz.

Windows7 system recovery options comand prompt seçmeliyiz.

Windows7 system recovery options comand prompt seçmeliyiz.

Şifresini sıfırlayacağımız windows’un yüklü olduğu sürücü deki windows/system32 klasörüne aşağıda ki komut ile giriş yapmalıyız.

Genellikle C: sürücüsünde olduğu için sırasıyla;

c:

cd windowssystem32

move utilman.exe utilman.exe_old

move cmd.exe utilman.exe

Sonrasında Windows’u restart ediyoruz. Logon ekranı karşımıza geldiğinde Windows( ) + U tuş kombinasyonunu kullanıyoruz. Bu kısayol bize aslında erişebilirlik menüsünü açacaktı. Biz bunu cmd.exe ile değiştirdiğimiz için komut satırı bizi karşıladı. Şimdi komut satırında aşağıda ki adımları yürüteceğiz.

"Net user"    Tırnaklar hariç. Bilgisayarınızda bulunan kullanıcıları listeler. Buradan hangi kullanıcınızın şifresini değiştirmek istiyorsanız adını kopyalamanız gereklidir.

“Net user” Tırnaklar hariç. Bilgisayarınızda bulunan kullanıcıları listeler. Buradan hangi kullanıcınızın şifresini değiştirmek istiyorsanız adını kopyalamanız gereklidir.

Administrator şifresini değiştirmek istediğim için tırnaklar hariç "net user administrator 123456" işlem tamamlanmıştır.

Administrator şifresini değiştirmek istediğim için tırnaklar hariç “net user administrator 123456” işlem tamamlanmıştır.

Artık administrator kullanıcısını 123456 şifresini kullanarak açabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

five − four =