Yurtdışından telefon getiren IMEI kaydını artık e-devletten yapabilecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, yurtdışından telefon getirenlerin artık internet ortamından IMEI kaydını yapabileceğini müjdeledi

Güncelleme – 1 Kasım 2012: 

IMEI kaydı resmi olarak turkiye.gov.tr üzerinden BTK IMEI Kayıt başlığında https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet adresinde başladı. Kayıt öncesi gerekli yatırmanız gereken 100 TL’lik harç hangi bankalara nasıl yatırılması gerekiyor bilgisine de PC Extra olarak Maliye Bakanlığı ve BTK’nın bize verdiği bilgiler eşliğinde ulaştık. 100 TL’lik IMEI kaydı vergisini aşağıdaki tüm bankaların şubelerinden ya da internet şubesinden 9151 vergi kodlu yolcuceptel açıklaması altında ödeyebilirsiniz: İşte o bankalar:

– Halk Bankası – Vakıfbank – Bank Asya – Anadolu Bank – Aktif Yatırım Bankası – Alternatif Bank – Türkiye Finans Katılım Bankası – Albaraka Türk – Tekstilbank – TEB – Turkish Bank – Ziraat Bankası – İş Bankası – Garanti Bankası

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 1 Kasım 2012 tarihinden itibaren vatandaşların yurtdışından getirdikleri cep telefonu ya da 3G’li tablet ve benzeri cihazların kayıt işlemlerini, abone kayıt merkezlerine gitmeden e-devlet kapısı içindeki BTK’nın IMEI kayıt bölümünden yapabileceklerini söyledi.

IMEI kaydı nasıl olacak?

1- Yurt dışından getirilen telefon için 100 TL’lik harç vergi daireleri ya da bankalara yatırılması ve dekontun saklanması gerekecek. 2- E-devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr sitesinden BTK’nın başlığı altında IMEI sayfasına girilecek ve kişisel bilgilerle, pasaport bilgileri ve ödeme dekontu bilgilerinin doldurulması gerekecek. 3- BTK’nın kendi sistemi, vatandaşın ödeme bilgisini ödemenin yapıldığı bankadan, pasaport bilgisini emniyet genel müdürlüğünden anlık olarak doğrulayarak IMEI kaydını otomatik gerçekleştirecek.

Yurtdışından getirilen telefonlarda IMEI kaydı için aranan şartlar ise şöyle: 1- IMEI kaydı yapılacak tarihten 2 yıl öncesine kadar ilgili kişinin pasaportuna başka bir telefon işlenmemiş olması gerekmektedir. 2- Yurt dışından geliş tarihinden itibaren geçen süre 30 günü aşmamış olmalıdır.

Bu iki şartı yerine getiriyorsanız yurtdışından getirilen telefonun IMEI kaydını harcınızı ödedikten sonra kendiniz de yapabileceksiniz.

iPhone 5 fiyatları ve Galaxys S3 fiyatları yurt dışında çok daha cazipken imkanı olanların yanlarında telefon getirmesi son derece doğal ama 100 TL harç ücreti ise devletin bir çeşit vergi talebi gibi duruyor.

IMEI sorgulama için aşağıdaki şu iki linkten birini kullanabilirsiniz: – http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.phphttps://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama

Bakan Yıldırım konuyla ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:

“Yurt dışından telefon getirenlerin, öncelikle 100 liralık harç bedelini vergi dairelerine ya da Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalara yatırmaları gerekiyor. Harçların yatırılmasının ardından e-Devlet Kapısı üzerinden BTK’nın internet sitesine girilerek ‘IMEI Kayıt Başvurusu’ yapılacak. Talep edilen bilgilerin sisteme girilmesi ile kayıt işlemi tamamlanacak. Maliye Bakanlığı ile yapılan entegrasyon çalışması kapsamında anlık olarak kişinin ücret yatırdığına dair bilgi, sistem üzerinden doğrulanacak. BTK Mobil Cihaz Kayıt Sistemi üzerinden kişinin iki yıl içinde başka bir cihaz kaydı yaptırıp yaptırmadığı, yurt dışından geliş tarihinden itibaren olan bir aylık sürenin geçip geçmediği, vatandaşın girmiş olduğu IMEI numarasının hatalı olup olmadığına ilişkin kontroller yapılacak. Son aşama olarak Emniyet Genel Müdürlüğü sistemleri üzerinden pasaport kontrolü yapılarak IMEI kayıt işlemi tamamlanacak.”

http://pcextra.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nineteen − 12 =