Application Compatibility Tool 5.6 Nedir, Nasıl Kurulur?

Merhaba;

Bu yazıda, özellikle deployment senaryolarında organizasyonunuz içerisinde kullandığınız uygulamaların, yeni işletim sistemine uyumluluğunu ya da uyumluluk problemlerini giderebildiğiniz bir araç, Application Compatibility Toolkit 5.6 ‘dan bahsedeceğim.

Application Compatibility Toolkit 5.5 ‘den sonra çıkan bu yeni versiyon ile beraber (5.6) birçok eksik giderilmiş ve ihtiyaçlara daha net cevaplar verebilir halde http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=7352 adresinden indirilebilir, ve tamamen ücretsiz olan bu araçtan bahsedelim.Bir Windows 7 üzerine bile kurabileceğinizi bu araç sizden kurulum öncesinde;

  • .Net Framework 2.0
  • SQL Server 2005,2008,2008R2 ya da Express Edition ‘da olabilir.

istemekte.Araçları kurduktan sonra, görünüm aşağıdaki gibi olacaktır.


Burada görmüş olduğunuz gibi Application Compatibility Manager kullanarak yapınızda kullandığınız uygulamalara ait bilgiler, uyumluluk rapor ve envanter gibi bilgileri çekebilirsiniz. Bunların dışında ise, “Compatibility Administrator” ile uygulamanızın uyumluluk problemlerini giderebilirsiniz.Developer and Tester Tools ile, uygulamanızda ufak uyumluluk değişiklikleri yaparak uyumluluk problemlerini giderebilirsiniz.

“Compatibility Manager” ı çalıştırdığınızda karşınıza iki farklı seçenek çıkacaktır.Eğer detaylı bir uyumluluk raporu ve konfigürasyonu yapmak isterseniz “Enterprise Configuration” ,sadece genel bir rapor ya da envanter çıkartmak isterseniz ise, “View and Manage Reports Only” seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

Her iki durum için de mutlaka SQL Sunucu adı ve Veritabanı bilgileri gerekmekte.

Sonraki ekranda ise, Log dosyasının nereye yazılacağı bilgisini belirtiyoruz.

Application Compatibility Toolkit 5.6 ‘nın kullanacağı servis hesabını Local System Hesabı ya da farklı bir hesap olarak belirleyebilirsiniz.Ben Local System hesabı olarak konfigüre ediyorum.


Artık bu kısımdan sonra Application Compatibility Toolkit 5.6 aracı kullanıma hazır. Toplamda 3 ana kısımda inceleyebilirsiniz.

  • Bilginin toplanması
  • Toplanan bilginin analiz edimesi
  • Test araçlarını kullanarak, uygulamaların uyumluluğunu gözden geçirme.

Application Compatibility Toolkit 5.6 ‘ nın diğer versiyonlardan farklılıkları ise;

  • Support for migration to 64-bit Windows® 7
  • New compatibility Web service
  • Additional detection for Windows 7 deprecated components
  • Updated and improved functionality for the ACT Community
  • Addition of the StockViewer demonstration application, to be used with the new walkthrough topic in the online Help system, Mitigating Issues by Using Compatibility Fixes

Not: Farklılıklar bölümü Technet ‘ten alıntıdır.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc722346(v=ws.10).aspx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 − 7 =