Powershell Nedir?

Microsoft Windows PowerShell; modern, standardize Windows based sunucu ve sistemlerin yönetimlerini kolaylaştırmak, işlemleri otomatik hale getirilmesini sağlamak için kullanılan bir dildir. Microsoft, eski zamanlarda Command Prompt ile bunun çok az bir kısmını sağlıyordu, ancak yeterli değildi.Sonrasında, Netsh ile beraber bir tık daha ileri gidildi ancak “netsh” PowerShell ‘in yaptığı işlemleri, sistemlerin işleyişini otomatik hale getirmeleri tam anlamıyla yapamıyordu. Aslında PowerShell tamamen yeni bir dil değil. Microsoft Visual Basic Script Edition (VBScript) ‘in donanımlı versiyonu, daha kapsamlı işler yapabilme yetkinliği MS Windows PowerShell ile gelmiştir.Windows Server 2008 R2 ‘de PowerShell 2.0 versiyonunu kullanıyoruz. PS, Windows olan/olmayan işletim sistemlerini yönetmede kullanılan bir araçtır.

Windows PS, sadece bir scripting dili değildir.Yönetimsel işleri yapmayı sağlayan; kullanıcı hesabı oluşturma, mailbox oluşturma, servisleri konfigüre etme gibi. PowerShell birden fazla yöntem ile sistemlerinizi yönetmenizi sağlar. Manuel olarak girebileceğinizi Command Prompt dili ya da Integrated Scripting Environment (ISE) kullanarak, daha graphically-rich command-line arayüzü ile yapabilirsiniz. Eğer bir yazılım geliştirme uzmanıysanız, yazdığınız uygulama içerisinde PowerShell entegre edip, farklı komutlar “execute” ederek kullanıcının tıklayacağı ikon ya da butonları belirleyebilir, nasıl aksiyon alacaklarını belirleyebilirsiniz.

Birçok Microsoft aracı, örneğin; Microsoft Exchange Server 2007 ve 2010 sürümleri, Active Directory Administrative Center ‘a PowerShell entegre halde gelerek, GUI ‘den yapamadığınız bir çok işlemi, Shell ekranından yapabilmenize olanak sağlar.

Powershell ile ilgili birkaç örnek vermek gerekirse;

Get-Service komutu ile, o an çalışam tüm servisler hakkında bilgi sahibi olabilir;


Sadece “W” harfi ile başlayan servisleri listelemek için;


Ya da bu komut hakkında yardım almak isterseniz;


Ya da sayıları birbiri ile toplatabilir, çıkartabilir, bölebilirsiniz.Pi sayısından, logaritma hesaplamalarına kadar Powershell ‘den yardım alabilirsiniz.


Basit bir “Write-Host” komutu ile ekrana istediğiniz renkte yazı yazdırabilir;


Sunucu ya da bilgisayarınızdaki Event Viewer ‘da bulunan; System,Application,Security alanlarında gelişen Hata, Uyarı, ya da bilgilendirme mesajlarını okuyabilir, dilerseniz bir txt, html ya da csv uzantılı dosyalara export edebilir, daha detaylı inceleyebilirsiniz.


Powershell kullanarak, hangi servisi ve hizmeti, ne şekilde, nereden ve nasıl kullanacağınız tamamen hayal gücünüze bağlı ve isteğinize bağlı bir durum.
Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

six + 15 =