Bill Gates: Tabletle eğitim olmaz, öğrenciye kalem (klavye) gerek!

Microsoft kurucusu Bill Gates’e göre, tabletle eğitim öğrencilere fayda sağlayacak bir yöntem olmaktan oldukça uzak.

Bill Gates Bill Gates: Tabletle eğitim olmaz, öğrenciye kalem (klavye) gerek!

Bill Gates, Chronicle’a verdiği röportajda gelecek nesillerin eğitiminde en önemli basamağın onlara sadece okumayı değil aynı zamanda yazmayı ve iletişim kurmayı da aşılamak olması gerektiğini vurgularken, tabletle eğitimin hem yazmak hem de iletişim kurmak açısından zayıf kalacağının altını çizerek, bu sistemde odaklanan asıl noktanın öğrencilere okumanın farklı yollarını göstermek olacağını fakat bunun tek başına yeterlilik sağlayamayacağını vurguladı.

Sağlam bir eğitim, öğrencilerin eline sadece dokunmatik ekrandan ibaret olan cihazları tutuşturmakla olmaz. Yapılması gereken bu mevcut kısırdöngüyü kırmak ve sistemi öğretmenler de dahil olmak üzere baştan aşağı yenilemektir. Bunun için de klavyeli sistemler tercih sebebi olmalıdır.

Bu sayede öğrenciler sadece okumayı değil, yazmayı ve çeşitli yollardan iletişim sağlamayı da öğreneceklerdir. Bu da yönelimin tabletlere değil PC’lere doğru olmasını gerekli kılmaktadır.

Düşük maliyetli PC’lerle yapılacak eğitim öğrencilerin hem çok daha etkin hem de daha etkilişimli bir öğrenim almaları sağlayacaktır.

Microsoft Surface tablet 1 550x402 Bill Gates: Tabletle eğitim olmaz, öğrenciye kalem (klavye) gerek!

Açıkçası Gates ‘düşük maliyetli’ PC dememiş olsa sanki Surface’i tarif ediyor diyecektik. 🙂

Ama ne yalan söyleyelim şaşırmadık da değil hani. Ne de olsa bildiğimiz gibi Gates, Microsoft’taki kaptan köşkünü 2008 yılında Steve Ballmer’a bırakıp da kendisini hayır işlerini adadığı zamandan beri bu tür polemik yaratacak açıklamalarda bulunmadı pek.

Gerçi kimbilir belki de Gates’in demek istediği gerçekten de düşük maliyetli PC’lerdir. Hem malum Surface’in daha dumanı üzerinde tütüyor, haliyle belki de bu sebeple bizim aklımıza o geldi ilk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 − fourteen =