Fiber İnternetteki AKK Nasıl İşliyor?

ADSL ile beraber son ayların en meşhur söylemlerinden olan AKK (Adil Kullanım Kotası), fiber internette nasıl? AKK fiberde var mı? Varsa hangi hızlara düşer ve ne kadar kotası var?

Netlimitsiz ADSL kullanıcılarına 50GB AKK sınırı getirilmişti. AKK ile beraber 50GB’dan sonra internet hızınız 1 Mbps‘e düşüyordu. Kullanıcılar bu yüzden kotasız tarifelere ve Fiber internet hizmetlerine daha çok bakmaya başladılar. Peki hızı ile ünlü fiber internette AKK durumu ne? Fiber internetteki en büyük oyunculardan Superonline’ın fiber tarifelerine ve AKK limitlerine bakalım.

20 Mbps Fiber İnternet Paketleri:

AKK diye kısaltılan Adil Kullanım Kotası, SuperOnline fiber internette Hız Alanı diye adlandırılıyor. Fiber İnternet Hız Alanı uygulaması doğrultusunda Fiberkolik paketinde aylık download 100 GB’a, Fibergezer paketinde 50 GB’a, Fibersever paketinde ve kotalı seçeneklerde ise 25 GB’a ulaştığında kullanım hızı kullanımın yapıldığı ayın sonuna kadar 1 Mbps’ye düşürülecektir.

20 Mbps fiber internet paketinde sunulan yükleme (upload) hızı ise 5 Mbps. Hız Alanı kotasını aştığınız zaman yükleme hızı 256K olarak sınırlandırılıyor.

50 Mbps Fiber İnternet Paketleri:

Superonline’ın 50 Mbps hızındaki Fibermaster limitsiz aboneliklerinde Hız Alanı 250 ve 100GB olmak üzere ikifarklıseçenek var.

Fiber İnternet Hız Alanı uygulaması doğrultusunda FiberMaster paketindeseçilen Hız Alanı kotasına ulaştığında hız otomatikman 1 Mbps’e düşürülüyor.

50 Mbps fiber internet paketinde sunulan yükleme (upload) hızı, 20 Mbps paketlerdeki gibi 5 Mbps. Hız Alanı kotasını aştığınız zaman yükleme hızı 256K olarak sınırlandırılıyor.

100 Mbps Fiber İnternet Paketleri:

Superonline‘ın 100 Mbps hızındaki Fibermaster aboneliklerinde 3farklı Hız Alanıseçebiliyorsunuz. 100, 250 ve 500GB değerindeki Hız Alanı kotalarını doldurduktan sonra hızınız diğer paketlerde olduğu gibi 1 Mbps’e düşürülüyor.

100 Mbps fiber internet paketinde sunulan yükleme (upload) hızı, 20 ve 50 Mbps’lik paketlerdeki gibi 5 Mbps. Hız Alanı kotasını aştığınız zaman yükleme hızı  256K olarak sınırlandırılıyor.

1000 Mbps Fiber İnternet Paketleri:

AKK, Hız Alanı artık ne derseniz Superonline‘ın limitsiz Hız Alanına sahip tek seçeneği 1000 Mbps‘lik paket. 1000 Mbps‘lik paket ile herhangi bir limit karşınıza çıkmıyor. İsterseniz ayda 5 TB dosya indirin ya da yükleyin.

Superonline‘ın 1000 Mbps‘lik paket için verdiği yükleme hızı ise 20 Mbps. Herhangi bir Hız Alanı uygulaması bu pakette olmadığı için, yükleme hızında da herhangi bir düşme söz konusu olmuyor.

Ülkemizde internette kotalı tarifeler bulunuyor. Kota aşıldığı zaman ekstra yaptırımlar ve ücretler ödenmekte. AKK ve Hız Alanı gibi uygulamalarda ise seçilen tarifenin sınırına dayandığınız zaman, hızınız otomatik olarak düşürülüyor. Superonline‘ın fiber hizmetlerinde Hız Alanı uygulaması olmayan tarife şimdilik 1000 Mbps‘lik tarife.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

twelve + 4 =