Botnet Geliştiren Hacker’a Hapis Cezası

72 binden fazla bilgisayarı etkileyen botnet’in yaratıcısı suçlu bulundu. Peki, 30 yaşındaki Joshua Schichtel adlı hacker ne kadar ceza aldı?

Geçtiğimiz yıl geliştirdiği botnet ile 72 bin bilgisayarı etkisi altına alan 30 yaşındaki hacker Joshua Schichtel; önceki gün yargılandığı mahkemede suçlu bulunarak 30 ay hapis cezasına çarptırıldı. ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, binlerce virüslü bilgisayarın bulunduğu botnet ağına ücret karşılığı erişim sunan Schichtel, dolandırıcılara kendi kötü niyetli yazılımlarını bu ağda bulunan bilgisayara yükleme hizmeti veriyordu.

Açıklamada hizmetleri için 1.500 dolar ücret talep ettiği belirtilen hacker, bahsi geçen kötücül yazılımların, botnet ağına giren yaklaşık 72 bin bilgisayara kurulmasını sağladığını itiraf etti.

İlk olarak Ağustos 2011’de yargı önüne çıkarılan Schichtel, Bilgisayar Sahteciliği ve İstismar Yasası’nı ihlal ettiği için 30 ay hapis cezasının ardından 3 yıl gözetim altında salıverilecek.

Joshua Schichtel’in adı daha önce de 2004 yılında e-ticaret sitelerine yönelik gerçekleştirilen ve 2 milyon doların üzerinde gelir ve gider soygununun yapıldığı bir siber komploda da adı geçmişti. Ancak devlet yetkililerinin iddialarını toparlama süresini geçirmesinin üzerine suçlamalar düşmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

one × 3 =