Bulut Bilişimi bilen BT elemanına ihtiyaç var

Microsoft’un bağımsız araştırma kuruluşu IDC’ye yaptırdığı araştırmaya göre Bilgi Teknolojileri (BT) sektöründe bulut bilişim konusunda eğitimli milyonlarca çalışana ihtiyaç var. 2015 yılına kadar bulut bilişim ile ilgili açılacak olan iş pozisyonlarının sayısının her yıl yüzde 26 artacağı ve dünyada 7 milyon gibi büyük bir sayıda bulutla ilgili iş pozisyonunun açık kalacağı tahmin ediliyor. Ayrıca 2012 yılında mevcut 1,7 milyonluk bulutla ilgili pozisyonun halen doldurulmamış olması ise sektörün bulut bilişim konusunda uzman çalışana ne kadar fazla ihtiyaç duyduğunu ortaya koyuyor. IDC yapılan bu araştırmanın ardından yayınladığı makalede iş arayanların bulut tabanlı bir dünyada çalışmak için gerekli niteliklere ve eğitime sahip olmamalarının bu pozisyonların açık kalmasında etkili olduğunun altını çiziyor.

Tüm dünyada bulut bilişimin BT istihdamındaki etkisi ile organizasyonların BT departmanlarındaki işe alım süreçleri üzerindeki sonuçlarının incelendiği bu araştırma için IDC, tüm dünyada 600’den fazla işe alım yöneticisiyle görüşme yaptı. Bu araştırmaya göre, bulut işleri için uygun becerilere sahip iş adaylarının azlığı, bulut kapasitelerini desteklemek isteyen şirketlerin karşı karşıya kaldığı 1 numaralı sorun.

IDC Araştırması’nda öne çıkan bulgular:

Genel Bulgular;

  • Global olarak, kuruluşların neredeyse üçte ikisi bulut bilişimi kullanıyor, uyguluyor ya da bunu planlıyor. Yine yüzde 50’sinden fazlası, bulut bilişimin yüksek bir öncelik olduğunda hemfikir.
  • Ancak kuruluşların dörtte üçten fazlası, bulut bilişimle ilgili olarak güvenlik, erişim veya veri kontrolü konusunda endişeler taşıyor.
  • Eğitim, sertifikasyon veya deneyim eksikliği, bulut pozisyonlarının doldurulamamasının ilk üç sebebi.
  • Ancak bulutla ilgili beceriler, tüm dünyadaki BT istihdam fırsatlarındaki neredeyse tüm büyüme fırsatlarını temsil ediyor ve bulutla ilgili pozisyonlar için talep, 2015’e kadar yılda yüzde 26 oranında artacak.

Bölgesel Bulgular 

  • IDC’ye göre, global olarak son kullanıcı organizasyonlarında BT pozisyonlarının genel sayısı, 2011 ile 2015 arasında yüzde 4,3’lük bir birleşik yıllık büyüme yüzdesinde artacak ve 2015’te 29,3 milyona ulaşacak.
  • Kuzey Amerika (ABD ve Kanada) IDC’nin bölgesel tahminlerine göre geçen yıl, ABD tüm dünyadaki genel BT bulut hizmetleri için yapılan harcamaların yüzde 62’sinden sorumlu. Kanada’nın daha küçük iş tabanı nedeniyle, bulut kaynaklı işler Birleşik Devletlere göre Kanada’da yüzde 30 daha hızlı büyüyecek.
  • Latin Amerika, Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Asya Pasifik’teki gelişen pazarların 2015’e kadar yılda yüzde 34’lük bir büyümeye sahip olacağı tahmin ediliyor.
  • Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da, bulutla ilgili BT işlerinin yılda yüzde 24 artarak 2015’te 1,4 milyona ulaşacağını tahmin ediyor.
  • Bulutla ilgili BT işleri, yılda yüzde 32’lik bir büyüme ile Asya Pasifikte 2015’in sonuna kadar 2,3 milyona kadar büyüyecek.

IDC’nin gerçekleştirdiği bulut bilişimin BT organizasyonları ve istihdama etkisi adlı bu araştırmanın tam sonuçlarına buradan erişebilirsiniz.

Computerworld

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 − 7 =