Facebook’da yazdığınız durum mesajlarınız, gizli bir göz tarafından toplanıyor olabilir.

 

Genç bir İngiliz, “We Know What You’re Doing” (“Ne yaptığını biliyoruz“) adında yeni bir web sitesi açtı ve insanların halâ Facebook’a yazmakta ısrar ettiği aptalca durum mesajlarını toplu olarak yayınlamaya başladı.

Callum Heywood adlı genç, Facebook’un grafik API‘si üzerinden çeşitli anahtar kelimelere dayanarak durum güncellemelerini topluyor. Mesajlar dört ana başlık altında toplanıyor: “Kim kovulmak istiyor?”, “Kim akşamdan kalma?”, “Kim uyuşturucu kullanıyor?”, “Kimin yeni bir telefon numarası var?”.

Verilerden tam telefon numaraları, isimler gibi kişisel bilgileri temizlemek için gerekli önlemlerin alındığını söyleyen Heywood, yine de bu verilere grafik API üzerinden rahatlıkla ulaşılabileceğini hatırlatıyor.

İnsanlar geçmişte Facebook’taki durum mesajları yüzünden işlerinden oldular. Belki böylece neden olduğu anlaşılır” diyen Heywood, şöyle devam ediyor:

Facebook mahremiyet ayarlarınızın doğruluğunu kontrol edin. Örneğin risk taşıyan mesajları ‘Herkes’ ayarıyla göndermeyin, çünkü bunu yaparsanız grafik API’de çıkması ihtimali çok yüksek.”

Sitenin şu anda 27.000 takipçisi var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

thirteen + 12 =