Faturalara Üst Limit Hayata Geçiyor

GSM, internet ve benzeri hizmetlerdeki kabaran faturaların önüne geçecek üst limit uygulamasında son aşamaya gelindi. Bilgilendirme yapmayan şirketleri zor günler bekliyor.

Son yıllarda abonelik sistemi ile çalışılan şirketlerdeki en büyük şikayet konularından biri olan hesapta olmayan yüksek faturaları engellemeye yönelik tasarlanan ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK tarafından hazırlanandüzenlemehayata geçiyor.

Buna göre perakende sektöründe hizmetveren ve abone sayısı 200 binin üzerinde olan bütün şirketler (sabit telefon, internet, uydu ve kablo TV ve benzeri) fatura üst sınırı hizmetivermekle yükümlü olacak. BTK’nin resmi sitesinde yer alan yeni düzenlemeye göre aşağıdakiyeniliklerhayata geçiyor:

Fatura üst sınırını belirleyen aboneye belli periyodlarla hatırlatma yapılacak. Bu SMS ile olabileceği gibi abonelik şekline vehizmete göre farklı yöntemler dekullanılabilecek.

Fatura üst limitine yaklaşıldığında aboneye uyarı gönderilecek. Bu üst limit geçildiğinde de ek ücretlendirme yapılacağı konusunda da bilgi verilecek. Ayrıca abonelere ücretsiz olarak güncel bir şekilde fatura bilgisi de verilecek.

Roaming de kapsam altına alınıyor

GSM sektöründe tüketicilerin en büyük sorunlarından olan Roaming yaniyurtdışında telefonkullanımı sırasında astronimik rakamlara çıkan faturalar da üst limik uygulaması kapsamına alınıyor. Buna göre fatura tutarı vergiler dahil 100 ve 250 TL’yi aştığında aboneler anında kısa mesaj ile bilgilendirilerecek. Eksik bilgilendirme ya da bilgilendirilmeme durumlarında ise işletmeci sorumlu olacak.

Ancak halen yürürlükte olan uygulamada bazı operatörler zaman zaman bu tip bilgilendirmeler yapsa da bunun çoksağlıklıolduğunu söylemek zor. Buyenikurallar uygulandığında da nasıl yürürlüğe konulacağı konusu da ayrı bir muamma olarak karşımıza çıkıyor.

Ne zaman uygulanmaya başlanacak?

Gelelim en can alıcı konu olan bu yeniesasların uygulama tarihine: Yenikurallar 01 Temmuz 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Yani faturalarda üst limit uygulamasınınhayata geçmesi için daha 1 yıl var. O gün gelene kadar konuşmalarınızı dikkatli yapmanızı ve sık sık güncel fatura bilgilerinizi kontrol etmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 × 1 =