IBM’den Yenilikler 5’te 5

IBM, önümüzdeki beş yıl içinde bireylerin yaşam, çalışma ve birbirleriyleetkileşim kurma biçimini değiştirebilecek potansiyele sahip yedinci IBM 5’te 5 inovasyon listesini duyurdu. Bu listede yer alan 5 yenilik şuşekilde:

Dokunma: Telefonu kullanarak dokunabileceğiz.

Görme: Bir piksel binlerce sözcüğe bedel olacak.

Duyma: Bilgisayarlar önemli olan şeyleri duyacak.

Tatma: Dijital tat alıcılar, daha akıllı yemek yemeye yardımcı olacak.

Koklama: Koku alma hissine sahip bilgisayarlar üretilecek.

IBM’in 5’te 5 listesi, bu dönüşümleri mümkün kılabilecek, IBM Ar-Ge laboratuvarlarında yaratılan teknolojilerin yanı sıra piyasadaki ve toplumdaki eğilimlere de dayanıyor.
Yeni liste, IBM’in bilişsel sistemler çağı olarak tanımladığı önümüzdeki bilgiişlem çağına zemin hazırlayan yenilikleri bulup çıkarıyor. Yeni nesilbilgisayarlar, yaşadığımız dünyadan öğrenecek, bu dünyada olanları benimseyecek, algılayacak ve deneyimlemeye başlayacak.

IBM listesindeki tahminler, bu yeni çağa ilişkin özellikle bir alanaodaklanıyor: kendilerine özgü biçimde bilgisayarların insanların görme, koklama, tatma, dokunma ve duyma duyularını taklit etme yetenekleri.

Telefonla dokunmak

Gelinlik arayışınızda, akıllı telefonunuzu kullanarak, incelenen gelinliğin saten ya da ipek kumaşının dokusunu veya duvağın dantelini ekranyüzeyinden hissedebildiğinizi hayal edin. Ya da dünyanın öbür ucundaki el işi bir üretimin boncuklarının ve örgülerinin detaylarını hissedebildiğinizi düşünün. Önümüzdeki beş yıl içinde perakende gibi sektörlerde mobilcihazı kullanarak bir ürüne “dokunabilmek”, büyük bir dönüşüm yaratacak.

IBM’deki bilim insanları, sanal dokunma hissi veren haptic teknolojileri, kızılötesi ve baskıya duyarlı teknolojileri kullanarak perakende, sağlık gibi sektörler için uygulamalar geliştiriyorlar ve alışveriş sırasında cihazınekranındaki öğenin resmine temas ederek kumaşı hissedebilmek ve tipini anlamak için dokunmaya benzer bir algı yaratıyorlar.

Telefonların titreşim özelliklerinden yararlanarak nesnelere kendilerine özgü- kısa hızlı ya da uzun süreli ve güçlü- titreşim modelleri sunulacak vedokunma deneyimi yaratacak. Titreşim modeli; ipek, keten ya da pamuklu kumaşı birbirinden ayrıştıracak ve fiziksel olarak gerçekten dokunmak ile benzer bir algının oluşturulmasına yardımcı olacak.

Şu anda oyun sektöründe var olan sanal dokunma hissi veren “haptic” ve grafik teknolojilerini kullananlar, son kullanıcıyı benzer bir ortama götürüyorlar.

Bu noktadaki fırsat ve zorluk ise, teknolojiyi her an her yerden ulaşılabilir kılmak, günlük deneyimlerimizle iç içe olduğunu sağlamak ve yaşamımıza daha fazla içerik katmasına olanak tanımak. Bu teknoloji, günlük hayatın her noktasında karşımıza çıkacak ve cep telefonlarını çevremizle doğal ve kullanımı kolay etkileşim kurmamızı sağlayan araçlara dönüştürecek.

SDN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 − 1 =