Intel, Android’e 4 Çekirdek Gereksiz Dedi

ARM, Cortex A15 mimarisi ile beraber taşınabilir bilgisayarlara gözünü dikmişken, Intel‘de yeni nesil Atom işlemcileri ile tablet ve akıllı telefonlara gözünü dikmiş durumda.

Ayrıca Intel, Android 4.0 ICS‘in x86 ile uyumlu çalışabilmesi için pek çok desteği Google’dan esirgemedi. Zaten ICS’de artan boyut ile ilgili Intel için eklenen pek çok kod olduğu da belirtiliyor.

Intel Mobil ve İletişim Genel Müdürü Mike Bell, son zamanlarda Andorid cihazlarda moda olan çok çekirdekliişlemcilerin şimdilik gereksiz olduğunu söyledi.

Mike Bell

Daha önce yaptığımız haberlerde Intel‘in mobil pazara gireceğini sizlere aktarmıştık. Firmanın mobil tarafındakiişlemcisi şimdilik tek çekirdekli Medfieldişlemcisi.

Mike Bell‘i bu açıklamayı yaptıran soru ise tahmin edebileceğiniz gibi ARM tarafındaki 4 çekirdekli ve 2 çekirdekli işlemcilerle, tek çekirdekli Medfield Atom nasıl mücadele edecek oldu.

Android işletim sisteminin şimdilik daha fazla çekirdek yerine, daha fazla optiizasyona ihtiyaç duyduğunu açıklayan Bell, mevcut çok çekirdekli işlemcilerin tam olarak verimli kullanılamadığını vurguluyor.

Intel tarafı olarak yaptıkları testlerde, çok çekirdeğin bazen tek çekirdekli sistemlere göre daha yavaş kaldığını belirtiyor. Eğer gerçekten çoklu çekirdekli işlemciler avantaj sağlamaya başladığı zaman, firma olarak çok çekirdekliişlemcilerini piyasaya sunacaklarını söyledi. Bell’e göre Android’in daha çok optimizasyona ihtiyacı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three × one =