İnterneti Botlar Yönetiyor

Teknoloji geliştikçe kötüye giden olguların başını internetteki otomatik oluşturulan içerik ve tıklamalar çekiyor. İşte internet trafiğinde botların etkisi.

Yalnızca son kullanıcılar değil, reklam verenler ve online pazarlama şirketleri başta olmak üzere pek çok ticari girişim de hayatlarını internet temelli kuruyor. Ne var ki internet pazarının büyümesinin önünde önemli bir engel bulunuyor: botlar. Yayınlanan reklamlara bizzat internet kullanıcılarının değil de, geliştirilen sanal botların tıklıyor olması, reklamların kuruma sağladığı katma değeri öldürürken, güvenilirliği de sarsıyor.

Solve Media adlı online reklam şirketi tarafından yapılan analizler, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden gelen web trafiğinin kayda değer oranda botlar tarafından oluşturulduğunu ortaya çıkardı. Yayınlanan infografiğe göre Singapur, yüzde 56’lık bot oranıyla başı çekerken, Filipinler yüzde 43 ile ikinci, Birleşik Arap Emirlikleri yüzde 33 ile üçüncü sırada yer alıyor. Bunun anlamı ise, Singapur’da online olarak gerçekleştirilen her iki tıklamanın biri, programlanmış botlar tarafından yapılıyor.

ABD’deki bot oranının yüzde 16 olarak açıklandığı infografikte ayrıca yayınlanan içeriklere yapılan otomatik yorumlama, kayıt ve paylaşımlar konusunda da botların boş durmadığı gözleniyor. 2011’de bot kontrollü içeriklerin oranı yüzde 5,7 iken, günümüzde bu oranın yüzde 26’ya ulaşmış görünüyor.

SDN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 × 4 =