Windows 7’ye “tam destek” 2015’te sona erecek

Microsoft, Windows 7 desteğini “ana hatlarıyla” 2015 yılında sonlandırıyor. Ancak temel bazı güncelleştirmeler 2020’ye kadar yayımlanmaya devam edecek.

 Windows 7ye tam destek 2015te sona erecek

Ara sıcak Windows Vista’nın ardından 22 Ekim 2009’da piyasaya sürülen Windows 7 işletim sistemi birçok kişi kararlı çalışması ve eski işletim sistemlerine göre sistem kaynaklarından daha az kullanması sebebiyle birçok kişi ve kurum tarafından tercih sebebi oldu. Elbette Windows 7’nin diğer Microsoft işletim sistemlerinden (Windows XP ve Windows Vista) daha önde olması da kabul görmesinde çok önemli bir rol oynuyor. Windows XP servis paketine 2010 yılında desteğini kesen Microsoft, Windows 7 için de aynı planın 2015’te “ana desteklerin durdurulması” şeklinde uygulayacağını bildirdi. 2015 yılında ana desteğin sonlandırılmasından 5 yıl sonra da (2020’de) desteğin tamamen kesileceği belirtiliyor.

2015 yılında Windows 7’nin temeline dair güncelleştirmeler yayımlanmaya devam edecek. Özellikle güvenlik konularında çeşitli sıkıntılarda ya da yakalanan açıklarda güncelleştirme paketleri yayımlanacak ve indirilebilir hale getirilecek.

Haberimizin başlığını “Windows 7’ye ‘tam destek’ 2015’te sona erecek” şeklinde yapmamızın sebebi de aslında tam olarak desteklerin 2015 yılında sona ermesi. Evet, 2020’ye kadar birtakım güncelleştirmeler alınabilecek ama az önce de belirttiğimiz gibi bunlar ufak – tefek açıklar olacak.

Windows XP için servis paketi 3 güncellemelerine ilişkin destek hala sürüyor. Yani şu an XP kullanıcıları da servis paket 3 ile birlikte çeşitli güncelleştirmeleri sistemlerine entegre edebiliyorlar. Ancak XP de 8 Nisan 2014’te “güncelleştirme hükmünü” kaybedecek. Windows Vista’ya ise 11 Nisan 2017’de güncellenme açısından devre dışı kalacak ve destek sonlanacak.

Doğal olarak bu haberlerle beraber Microsoft’un bizi yavaş yavaş Windows 8 yönlendirmeye çalıştığı sonucunu çıkartabiliriz.

PCLABS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eleven − 2 =