Yurtdışı Telefonlarına Kayıt Yasağı Geldi

Geçtiğimiz günlerde haberini yaptığımız ve meclisten geçerek yasalaşan yurtdışı telefonlarına 100 TL harç uygulaması ile ilgili yeni detaylar belli oldu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK, yaptığı yazılı bir açıklama ile 100 TL’lik harç uygulaması devreye alınanan kadaryurtdışı telefonların pasaportlara kayıt ettirilmesi uygulamasının durdurulduğunu belirtti.

İşte BTK’nın resmi açıklaması:

15.06.2012 tarihli ve 28324 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 20 nci maddesi ve Kanunun Yürürlük maddesi uyarınca Maliye Bakanlığı’nca bugünden itibaren yurtdışından getirilen cihazların elektronik kimlik bilgisinin (IMEI) kayıt altına alınması işleminden önce 100 TL harç bedeli yatırılması ve kayıt işlemi sırasında bu belgenin aranması ve harç ödenmeden kayıt işlemi yapılamayacağı hükme bağlanmıştır.

Bu kapsamda 15.06.2012 tarihi itibariyle yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt işlemi için başvuruda bulunulmadan önce pasaport sahibi olan kişiler tarafından 100 TL harç bedeli yatırılması ve abone kayıt merkezlerine pasaportun yanı sıra harç ödendiğini gösterir belgenin aslı ile birlikte başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Abone kayıt merkezleri tarafından yapılan ve Kurumumuzca onaylanan elektronik kimlik bilgisine (IMEI) haiz cihazların kayıt işlemi, Maliye Bakanlığı tarafından harç işleminin yatırılmasına  ilişkin Tebliğ yayımlanıncaya kadar durdurulmuştur.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Sebebi Maliye Bakanlığı Kayıt işleminin durdurulmasının sebebi ise Maliye Bakanlığı‘nın konuyla ilgili tebliğ yayınlamamış olması. Tebliğ yayınlanıp bu 100 TL ek harcın nasıl ve ne şekilde alınacağı belirlendiğinde kayıt işlemleri tekrar başlayacak.

Fiyat avantajı vardı

Yurdışından telefon satın alıp Türkiye’de kullanmak özellikle fiyatyüksek olan üst seviye modellerde600-700 liraya kadar avantaj sağlıyordu. Bugüne kadarki sistemde yurtdışındangetirilen telefonlar 10 TL gibi bir ücretle pasaporta kayıt ettirirebiliyordu. Ancak bu kayıt işlemi yapacak pasaportun sahibinin en fazla 1 ay içinde Türkiye‘ye giriş yapması ve 2 yıl boyunca başka bir telefon kaydı yaptırmamış olması gerekiyordu.

Ne zaman yürürlüğe girer?

Maliye Bakanlığı’nın ilgili tebliği yayınlanıp, harç ödemesi ile ilgili düzenleme şekli belirlendiğinde uygulamanın yürürlüğe girmesi bekleniyor. Muhtemelen 1 hafta 10 gün içinde tebliğin yayınlanması ve hayata geçmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

four × 5 =